D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali

+ Yorum Gönder
Müzik Köşesi ve Güncel Müzik Haberleri Bölümünden D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  MaviAdam
  Özel Üye
  Reklam

  D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali

  Reklam  D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali

  Forum Alev
  D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali

  D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali, ay sonunda 3. kez müzikseverleri Bodrum’da ağırlamaya hazırlanıyor. Bu yıl, Ahmed Adnan Saygun’un doğumunun 100. yılı anısına düzenlenen festival, bir marinada yapılan ilk klasik müzik festivali.
  D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali, bu yıl “Ulusaldan Evrensele” temasıyla, 30 Ağustos–2 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
  Bir marinada düzenlenen ilk festival olma özelliğini taşıyan festival, bu yıl Ahmed Adnan Saygun’un doğumunun 100’üncü yılı nedeniyle “Ulusaldan Evrensele” ana başlığıyla gerçekleştirilecek.
  Saygun anısına Kemal Küçük tarafından hazırlanan “Türk Müziğinin Kutup Yıldızı; Adnan Saygun” adlı kitabın da tanıtılacağı festivalde, genç viyolonselcilerden Han-Na Chang, dünyaca ünlü keman virtüözleri Shlomo Mintz, Mirjam Schopp, dahi çocuk piyanist Kit Armstrong, Türk piyano virtüözü Gülsin Onay sahne alacak.
  Festivalde ayrıca, günümüzün önemli piyanistlerinden Alexander Melnikov, ünlü viyolonselci Jan-Eric Gustafsson, Rüya Taner, Cihat Aşkın gibi solistler, şef Emil Tabakov yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası, Grand Moscow Classical Ballet, Borusan İstanbul Flarmoni Orkestrası, Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası da sanatseverlerle buluşacak.
  Yunan Adaları Kos, Kalimnos ve Laros’tan katılmak isteyenler için özel feribot seferlerinin düzenleneceği festivalin günlük biletleri 10, kombine biletleri ise 30 YTL’den satılacak.
  Festivale ilişkin Feriye Lokantası’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan, festivalin kurucu destekçiliğini üstlenen Doğuş Holding İcra Kurulu Üyesi Semih Yalman, şirketlerin kurumsal sosyal sorumluluk yaklaşımlarının son dönemde önem kazandığına işaret etti.
  Türkiye’nin dünyaya artık marka ihraç ediyor konuma gelmesi gerektiği düşüncesinden hareketle festivalin 2 yıl önce başlatıldığını belirten Yalman, festivalin ilk günden beri “uluslararası” sıfatını hak ettiğini ve çok önemli sanatçıları müzikseverlerle buluşturduğunu sözlerine ekledi.
  Borusan İstanbul Flarmoni Orkestrası Şefi Gürer Aykal da festivalin son derece ciddi bir organizasyon olduğunu belirterek, orkestranın böyle bir etkinliğe katılacak olmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.
  Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası Şefi Rengim Gökmen de, “Bu festival, ülkemizin tek ama dünyanın sayılı çocuk senfoni orkestralarından Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nın kurulmasına da beşiklik etti. Demek ki, Türkiye’de Atatürk’ün tohumlarını attığı müzik devrimi, bu çocuklarla başarı yolunda çok önemli adımlarla ilerlemekte” diye konuştu.
  Festivalin Genel Sanat Yönetmeni Kemal Küçük ise, klasik müziğin dünyada dinleyici kaybeden bir müzik türü olduğunu, bu nedenle “Herkes için klasik, katıksız klasik” sloganıyla yola çıktıklarını söyledi. Festivalde, klasik müzikle ilk defa tanışacak dinleyiciler ile bu müziği sürekli dinleyen kesimi de mutlu etme amacını taşıdıklarını vurgulayan Küçük, ilk yıl 7 bin 500 kişinin izlediği festivalin geçen yıl da 12 bin kişiye ulaştığını bildirdi.
 2. Alev
  Özel Üye

  D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi