GaziAntep Köşgerlik Yemenicilik

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Bölümünden GaziAntep Köşgerlik Yemenicilik ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  GaziAntep Köşgerlik Yemenicilik

  Reklam  GaziAntep Köşgerlik Yemenicilik

  Forum Alev
  KÖŞGERLİK YEMENİCİLİK
  Yemeni; üstü kırmızı yada siyah deriden, tabanı köseleden dikilen topuksuz ve çok sıhhatli olan ayakkabıdır. Gaziantep’te yemeniciliğe “köşgercilik”, yemenicilere “köşger” yemeni ustalarına da “köşger ustası” denilmektedir. Köşger kelimesi Farsça “keşfger” kelimesinden gelmiş olup, ayakkabı yapan anlamına gelmektedir.
  Yemeni esas olarak gön ve yüz olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Gön, manda veya sığır derisinden yapılmış olup, yere gelen kısmı ile bunun üzerinde dana derisinden yapılmış taban kayışı ve bezlerden ibarettir. Yüz ise, sırt ile birbirine birleştirilmiş ve çirişle yaptırılmış sahtiyan ve meşinden oluşur. Yemeni yapımında 5 hayvan derisi kullanılır.
  1. Alt taban manda ve sığır derisinden
  2. Yüzü keçi derisinden
  3. İç astar, koyun derisinden
  4. İç taban sığır veya keçi derisinden
  5. Kenarı (sızı) oğlak derisinden yapılır.

  Yemeni imalatında kesinlikle plastik madde kullanılmaz, tüm dikişler elle yapılır. Ökçesiz olup tersinden dikilir, düz tarafı çevrilir ve asıl giyilecek durumunu alır. Düz tarafı çevrildikten sonra kalıplanır, etrafı düzgünce kesilir, kalıptan çıkarılır, kenar dikişi yapılır, satışa ve giyime hazır hale getirilir.
  Yemeni sağlık açısından çok sıhhatli bir ayakkabıdır. Ayaklardaki mantar ve nasır oluşumunu, ayak parmakları arasıdaki pişikleri önler. Yemeninin üst tabanı ile alt tabanı arasındaki kil insan vücudundaki elektriği toprağa verir ve insan vücudunu rahatlatır. Ayakta koku yapmaz. Çünkü gözenekli deriden yapıldığı için teri dışarıya verir.

  YEMENİ SATICILARI
  YEMENİCİ HAYRİ USTA Şehitler Cad. No: 64 Tel: (342) 230 22 89
  YEMENİCİ RECEP USTA Şehitler Cad. No: 66 Tel: (342) 220 00 01
 2. 2
  Tohat
  Özel Üye

  Cevap: GaziAntep Köşgerlik Yemenicilik

  Reklam  Düz tabanlı olarak yapılan bu ayakkabı tamamen el yapımı bir ürün olup Gaziantep'e has ve oldukça sağlıklı rahat bir ayakkabıdır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi