Dicle Köprüsü (On Gözlü Köprü) (Diyarbakır)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Dicle Köprüsü (On Gözlü Köprü) (Diyarbakır) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Dicle Köprüsü (On Gözlü Köprü) (Diyarbakır)

  Reklam  Dicle Köprüsü (On Gözlü Köprü) (Diyarbakır)

  Forum Alev


  Dicle Köprüsü (On Gözlü Köprü) (Diyarbakır)
  Diyarbakır-Silvan yolunda, Dicle Nehri’nin üzerinde bulunan bu köprünün kitabesinden Nizamüddin ve Müeyyidüddevle tarafından yaptırıldığı öğrenilmektedir. Mimarının da Sancaroğlu Ubeydoğlu Yusuf olduğu yine kitabesinden öğrenilmektedir.

  Mervaniler zamanında, 1065 yılında yaptırılan köprü, 178.00 m. uzunluğunda, 5.60 m. genişliğindedir. On gözden meydana gelmiş ve en büyük kemer açıklığı da 14.70 m.dir. Köprünün ortasındaki üç gözün üstü dar, batı tarafındaki beş gözün döşemesi daha geniştir. Köprü ayaklarındaki kemerler sivri formdadır. Ayaklardaki selyaranlar aynı düzeyde olmayıp, bazıları döşeme hizasına kadar yükselir, bazılarında ise hiç yoktur.

  Siyah volkanik taştan yapılan köprünün güney cephesinin kemerleri ile korkulukları arasında uzun bir yazı frizi vardır. Bu friz ilk üç ayağı kapsamaktadır. İki satırlı olan bu yazı çiçekli kûfi yazı şeklindedir. Ancak beyaz mermer üzerine yazılan bu kitabe suyun rutubetinden okunamayacak derecede silinmiştir. Köprü çeşitli dönemlerde yapılan onarımlarla özelliğini büyük ölçüde yitirmiştir.

 2. 2
  GAZİBE
  Bayan Üye

  Cevap: Dicle Köprüsü (On Gözlü Köprü) (Diyarbakır)

  Reklam  Diyarbakır ili ve Silvan ilçelerini bir birlerine bağlayan bu köprü Dicle nehri üzerinde kurulmuş,yapılmıştır.1000 yıllık olan bu köprü zaman içinde onarımları görmüştür.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi