Haburman (Çermik) Köprüsü (Çermik)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Haburman (Çermik) Köprüsü (Çermik) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Haburman (Çermik) Köprüsü (Çermik)

  Reklam  Haburman (Çermik) Köprüsü (Çermik)

  Forum Alev


  Haburman (Çermik) Köprüsü (Çermik)
  Diyarbakır Çermik ilçesi, Haburman Köyü yakınlarında, Diyarbakır-Malatya yolu üzerinde, Sinek Çayı üzerindedir.

  Köprünün beş satırlık kitabesinden Zübeyde Hatun tarafından 1179’da yaptırıldığı öğrenilmektedir. Zübeyde Hatun Artuklu Necmüddin Albi’nin (1152-1176) kızı olup, bu köprüyü kendi parası ile yaptırmıştır.
  Köprünün üzerinde ikisi köprünün yapılışı ile ilgili, diğeri de onarımına ait üç kitabe bulunmaktadır. Köprünün yapılışı ile ilgili Artuklu nesih yazısıyla yazılmış olan kitabe, güney ve batıdaki kemerlerin yanındadır:

  “Bismillahir Rahman ir Rahim .
  (Haz)a ma tetavva’at bi’amelihi Zübeyde Hatun ----ti El-Emir ül-Ecel, Necmettin Albi ibn Timurtaş hamahal-lah. Fi seneti Hamse ve Seb’ine ve Hamse-mi’e”. 575 (1179)

  Köprünün doğu ve güney yüzündeki kitabeler aşındığından okunamamıştır.
  Köprü değişik zamanlarda onarılmış, son onarımını da Çermik Kaymakamı Hikmet Bey ile Belediye Başkanı Rıfat Bey 1927 yılında yaptırmıştır. Köprü, yontma beyaz taştan olup, 108.00 m. uzunluğunda, 5.50 m. genişliğindedir. Üç gözlü olan köprünün en büyük kemer açıklığı 19.55 m., kilit taşına kadar olan yüksekliği de 11.20 m.dir.

 2. 2
  GAZİBE
  Bayan Üye

  Cevap: Haburman (Çermik) Köprüsü (Çermik)

  Reklam  Hem köprü hem estetik bakımından güzel olan ve usta bir mimari özellik taşıyan köprü Diyarbakır Malatya yolu üzerinde yer almaktadır.Bu köprüde kesme taşlar kullanılmıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi