Karatarla Camisi (Gaziantep)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Karatarla Camisi (Gaziantep) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Karatarla Camisi (Gaziantep)

  Reklam  Karatarla Camisi (Gaziantep)

  Forum Alev


  Karatarla Camisi (Gaziantep)
  Gaziantep Karatarla Mahallesi, Eski Saray Caddesi’nde, Kunduracılar Çarşısı’nda bulunan Karatarla Mescidi’nin ne zaman ve kimin tarafından yapıldığı kesinlik kazanamamıştır. Kitabesinden ve vakıf kayıtlarından öğrenildiğine göre Yürükzade Gelgeli Halil Çavuş tarafından 1775’de genişletilmiş, içerisine bir de minber eklenerek cami konumuna getirilmiştir.

  Cami yöreye özgü siyah ve beyaz taşlardan dikdörtgen planlı bir yapıdır. Mihrap önüne paralel iki sahınlı olup, ibadet mekanı içerisindeki dört taş ayakla on bölüme ayrılmıştır. Mihrap önüne rastlayan üç bölümün üzeri kubbeli diğerleri içeriden tavan dışarıdan da çatı ile örtülüdür. Mihrap ve minberi basit ve sadedir. Mihrap l959 yılında yapılan bilinçsiz bir onarım sırasında boyanmış ve özgünlüğünü yitirmiştir.

  Caminin en dikkati çeken tarafı minaresidir. Gaziantep camilerinin minarelerinden ilk bakışta ayrılan bu minarenin ince bir görünümü olup kaidesinden alemine kadar burmalıdır.

 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Karatarla Camisi (Gaziantep)

  Reklam  O camide bir şey dikkatimi çekmişti. O Cami Gaziantep'in minareleri içinde en zarif olanıdır. Fakat abdest alınan musluklar duvara çivili demir kelepçe ile çakılmış; merak edip soruşturunca, öğrendim ki, cami avlusundaki abdest alınan muslukları hırsızlar çalıp götürüyorlarmış. Bu hırsızlığı önlemek için, muslukları kelepçelemişler. Cevat Kulaksız+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi