İbrahim Hakkı Türbesi (Aydınlar)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Bölümünden İbrahim Hakkı Türbesi (Aydınlar) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  İbrahim Hakkı Türbesi (Aydınlar)

  Reklam  İbrahim Hakkı Türbesi (Aydınlar)

  Forum Alev


  İbrahim Hakkı Türbesi (Aydınlar)


  Siirt Aydınlar ilçe merkezinin 3 km. doğusunda bir tepe üzerinde bulunan bu türbe İbrahim Hakkı’nın hocası ve kayınpederi, Kadiri Şeyhi İsmail Fakirullah (1657-1734) için yaptırılmıştır. Kitabesi bulunmadığından yapım tarihi kesinlik kazanamamakla beraber XVIII.yüzyıla tarihlendirilmektedir. Bu türbenin yanında ayrıca bir türbe daha bulunmaktadır. Bu türbede Zemzem’il Hassa gömülüdür. Zemzem’il Hassa (1765-1852) Şeyh Mustafa Fani Hazretlerinin kızı, Sultan Memduh’un eşidir. Kendine has bir divanı vardır.

  Türbe kesme taştan sekiz köşeli olup, üzeri güneş ışıklarına açık bir kubbe ile örtülmüştür. Devrinin ünlü astronomi ve din bilgini olan ve Marifetnâme isimli eseri olan İbrahim Hakkı’nın (1702-1780) kurduğu bir düzenekle yanında bulunan kuledeki prizmadan yansıtılan güneş ışıklarının üst örtüden geçerek İsmail Fakirullah’ın sandukasını her yıl 21 Mart tarihinde aydınlatması sağlanmıştır. Bu güneş ışınları Kalet-ül Üstad denilen 40x40 cm. ölçüsündeki bir pencereden yansıtılıyordu. Ancak, 1963 yılında yapılan onarım sonucunda bu düzenek bozulmuş ve bu özellik ortadan kalkmıştır. Bu arada türbenin yanına kesme taştan bir cami yapılmıştır. Bu cami kare planlı olup, üzeri yüksek kasnaklı bir kubbe ile örtülmüştür. Türbenin cephesine kavisli bir duvar eklenmiş, bunun uzantısına da köşeli bir kule yerleştirilmiştir.

  İbrahim Hakkı’nın kullandığı kozmoğrafya aletleri, haritalar, güneş sistemi ile ilgili tahta küreler, el yazması kitaplarla düşünüre ait çeşitli eşyalar halen Tillo’daki torunlarında bulunmaktadır.
 2. 2
  FULDEM
  Bayan Üye

  Cevap: İbrahim Hakkı Türbesi (Aydınlar)

  Reklam  aydınlar ilçesinde iki türbe yan yana yapılmıştır. İbrahim hakkı türbesi ve Şeyh Mustafa Fani hazretlerinin türbeleri bulunmaktadır. Ne zaman yapıldıklarına dair bilgi bulunmamaktadır.+ Yorum Gönder
erzurumlu ibrahim hakkı türbesi nerede,  erzurumlu ibrahim hakkı türbesi,  erzurumlu ibrahim hakkı hazretleri kabri nerede,  erzurumlu ibrahim hakkı hz türbesi nerede,  erzurumlu ibrahim hakkı kabri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi