Sipahi Pazarı (Merkez)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Sipahi Pazarı (Merkez) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Sipahi Pazarı (Merkez)

  Reklam  Sipahi Pazarı (Merkez)

  Forum Alev


  Sipahi Pazarı (Merkez)


  Şanlıurfa il merkezinde, Gümrük Hanı’nın batısında bulunan bu çarşının ismine Rızvan (Rıdvan) Ahmet Paşa’nın 1741 tarihli vakfiyesinde rastlanmaktadır. Buna dayanılarak da çarşının XVIII.yüzyılın ortalarında yapıldığı anlaşılmaktadır. Vakfiyeden öğrenildiğine göre de Sipahi Çarşısı’nda 34 dükkân ve bir de Bezzazistan bulunuyordu.

  Çarşı kesme taş, tuğla ve moloz taştan yapılmış olup, kuzey-güney yönünde uzanmaktadır. Üzeri belirli aralıklarda aydınlatma pencerelerinin bulunduğu beşik tonozla örtülmüştür. Zeminden yarım m. yüksekliğinde karşılıklı dükkânlar burada sıralanmıştır. Çarşının güneyi Boyahane Çarşı’sına, kuzeyi İsotçu Pazarı’na açılmaktadır.

  Sipahi Pazarı’nda günümüzde halı, kilim, kürk, düz yaygı ve keçe türü eşyalar satılmaktadır. Çarşı günümüzde orijinalliğini korumakta olup, çarşı Şanlıurfa Valiliği çevre düzenleme ve restorasyon çalışmaları sırasında 1998’de restore edilmiştir.

 2. 2
  FULDEM
  Bayan Üye

  Cevap: Sipahi Pazarı (Merkez)

  Reklam  On sekizinci yüzyılda yapılmış bir vakıf eseridir. İçinde otuz dört dükkan ve ziynet eşyaları satan bir dükkan daha bulunmaktadır. Taştan ve uzunlamasına yapılmıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi