Barutçu Hanı (Merkez)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Barutçu Hanı (Merkez) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Barutçu Hanı (Merkez)

  Reklam  Barutçu Hanı (Merkez)

  Forum Alev


  Barutçu Hanı (Merkez)
  Şanlıurfa Demirci Pazarı’nda bulunan bu hanın kitabesi günümüze gelemediğinden yapım tarihi kesinlik kazanamamıştır. Yapı üslubundan XVI.-XVII.yüzyıllarda yapıldığı sanılmaktadır.
  Kesme taştan dikdörtgen planlı olarak yapılan han iki katlıdır. Yuvarlak kemerli bir kapıdan girilen avlunun çevresi yuvarlak kemerlerle birbirine bağlı sütunların oluşturduğu bir revakla çevrilidir. Bu revakın arkasında odalar sıralanmıştır. Hanın ikinci katı dışa kapalı bir koridorun arkasında cepheye yönelik odalardan meydana gelmiştir. Üst örtüsü düz toprak damlıdır. Günümüzde han kullanılmaktadır.  Bunların dışında ilde, Hacı Kâmil Hanı, Şaban Hanı, Kumluhayat Hanı, Fesadı Hanı, Samsat Kapısı Hanı, Bican Ağa Hanı ve Topçu Hanı bulunmaktadır. Ayrıca Şanlıurfa’da yakın tarihlere kadar ayakta olan ancak günümüze gelemeyen başlıca hanlar da Çifte Han, Aslanlı Han, Boyahane Hanı, Ali Bargut'un Hanı, Zencirli Hanı (Küsto'nun Hanı), Cesur Hanı, Hacı Ali Ağa Hanı’dır.

 2. 2
  GAZİBE
  Bayan Üye

  Cevap: Barutçu Hanı (Merkez)

  Reklam  Eski zamanlarda insanların konaklamak için yatırdıkları yerle var idi.Bugünkü otelcilik anlamına gelen hanların yapılış mimarileri ve ihtiyaca karşılık vermesi önem kazanmaktaydı.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi