Millet Hanı (Merkez)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Millet Hanı (Merkez) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Millet Hanı (Merkez)

  Reklam  Millet Hanı (Merkez)

  Forum Alev


  Millet Hanı (Merkez)
  Gaziantep, Kalealtı semtinde bulunan han Gaziantep Kalesine 300 m. uzaklıktadır. Bu han Aşçıoğlu Kesabar Kavşeğ’in maddi desteği ile 1870-1875 yıllarında yapılmıştır.

  Vakıf olarak yapılan han kuzey-güney doğrultusunda uzanan iki katı hanlar gurubundandır. Kesme taştan yapılmış, tonozlu ve gösterili bir girişten sonra bir avluya geçilmektedir. Bu avlunun çevresinde odalar sıralanmıştır. İkinci katın revağını taşıyan direkler de burada birbirini izlemektedir.

  Han günümüzde özgün mimarisini korumakta olup, Gaziantep’in bakırcılar merkezidir. Bu çarşıda Gaziantep bakırcılığına özgü Göbekli Lale, Arabesk, Badya, karışık Patlıcan ve Lale motifleri işleyen atölyeler bulunmaktadır. Ayrıca mutfağa yönelik eşyalar, kazanlar, güğümler, tencereler yapılmaktadır. Bu çarşı Gaziantep ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır.

 2. 2
  GAZİBE
  Bayan Üye

  Cevap: Millet Hanı (Merkez)

  Reklam  Günümüzde bakırcılar çarşısı olarak hizmet veren han orjinale yakın olarak mimarisini korumaktadır.Osmanlı dönemi son zamanlarında yapılan bu eser insanların konaklamaları için yapılmış ise de bugün bu değer korunmaya devam etmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi