Küçük Çarşı Çeşmesi (Kasteli)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Küçük Çarşı Çeşmesi (Kasteli) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Küçük Çarşı Çeşmesi (Kasteli)

  Reklam  Küçük Çarşı Çeşmesi (Kasteli)

  Forum Alev


  Küçük Çarşı Çeşmesi (Kasteli)
  Kilis Bölük Mahallesi, Binbaşı Sokağı’nda bulunan bu çeşmenin iki onarım kitabesi olmasına rağmen yapım kitabesi bulunmamaktadır. Ancak Hafafzade Hacı Mustafa oğlu, Hacı Mehmet oğlu Hacı Osman’ın, Tuğlu Hamamı ile ilgili vakfiyesinde Küçük Çarşı Çeşmesi ismi ile bir çeşme yaptırdığı yazılıdır.

  Üzerindeki onarım kitabelerine göre bu çeşme 1933 ve 1989 yıllarında iki defa onarılmıştır.

  Çeşme 3.40x3.40 m. ölçüsünde iki cepheli bir meydan çeşmesidir. Doğu ve kuzey cephesi sivri kemerli niş şeklindedir. Güney ve batı cephesi düz taştan örülmüştür. Muntazam kesme taştan kare planlı olarak yapılan bu çeşmenin kuzey ve doğu cepheleri bezemelidir. Her iki cephede de sivri kemerli birer niş bulunmaktadır. Bunlardan doğu cephesindeki sivri kemerin etrafı yaprak motifleriyle çerçeve içerisine alınmıştır. Ayrıca cephelere bitkisel motifler ile rozetler yerleştirilmiştir. Kuzey cephesi de sivri kemerli bir niş içerisinde olup, bir sıra yaprak motifi ile çevrelenmiştir. Çeşmenin doğu cephesindeki ayna taşında üç, kuzey cephesinde de iki musluk bulunmaktadır. Muslukların önüne yalak taşı yerleştirilmiştir.

 2. 2
  GAZİBE
  Bayan Üye

  Cevap: Küçük Çarşı Çeşmesi (Kasteli)

  Reklam  Kilis ilinde olan bu çeşme zamanında hayır için yapılmıştır.Kim ve hangi tarihte yapıldığı bilinmemektedir.Fakat halkın su ihtiyacını gidermesi nedeni ile önem taşımaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi