Virüs nedir? nasıl bulaşır? nasıl temizlenir? virüslerden korunma?

+ Yorum Gönder
Programlar ve Güvenlik Programları Bölümünden Virüs nedir? nasıl bulaşır? nasıl temizlenir? virüslerden korunma? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  AGMEHMET
  Özel Üye
  Reklam

  Virüs nedir? nasıl bulaşır? nasıl temizlenir? virüslerden korunma?

  Reklam  Virüs nedir? nasıl bulaşır? nasıl temizlenir? virüslerden korunma?

  Forum Alev
  Virüs Tanımı
  Virüs, bir bilgisayara disketler, ağ paylaşımı, Internet (e-mail, dosya indirme) yollarıyla girebilen ve bilgisayarlarda istenmeyen sonuçlara ve zararlara yol açan bir bilgisayar programıdır. Virüslerin en önemli özelliği; girdikleri sistemlere kendilerini, kullanıcı farkında olmadan veya iradesi dışında çalıştırılacağı şekilde yerleştirmesi ve sistemlere zarar vermesidir. Virüsler genel olarak etkilerini diğer çalışan programlara bulaşarak onlarda çeşitli değişiklikler yaparak gösterirler. Virüslerin bir diğer özelliği ise kendilerini çoğaltmaları ve hafızada değişik yerlere kaydetmeleridir. Virüslerin etkileri ekranınıza rahatsızlık veren mesajlar çıkararak çalışmanızı engellemesi olabilabileceği gibi, bilgisayarın hafızasını ve disk alanını kullanarak erişiminizi engellemeleri veya kullandığınız dosyaların içeriklerini bozmaları veya silmeleri gibi oldukça zararlı etkileri de olabilir.

  Virüs Nasıl Anlaşılır ve Temizlenir?
  Anti-virüs yazılımı olmadığı şartlarda bilgisayarınızda virüs olduğunu ancak virus etkisini gösterdikten sonra anlayabilirsiniz. Bir virüsün etkileri bilgisayarda yavaşlama, Windows uygulamalarında hata mesajları (system fault, application error, missing files), bilgisayarın kilitlenmesi, DOS işletim sistemine dönmesi, bazı dosyaların açılmaması, değişik sesler veya bilgisayarınızın isteğiniz dışında işlemler yapmaya başlaması şeklinde görülebilir. Bu durumda bir anti-virüs programı kullanarak bilgisayarın virüsten temizlenmesi gerekmektedir. Virüsün bilgisayara geri dönülmez hasarlar vermiş olduğu durumlarda temizleme her zaman başarılı olmayabilir. Kullanılan anti-virüs yazılımlarının buldukları virüsleri silmeleri veya bulaştıkları dosyalardan temizlenmeleri mümkün olmaması da karşılaşılan bir durumdur. Anti-virüs yazılımlarının tarama işlemi sonrasında virüs bulamaması bilgisayarda virüs olmadığını değil, tarama işleminde kullanılan anti-virüs programlarının tanıdığı virüslerin bulunmadığını gösterebilir. Bu durumda kullanılan anti-virüs programının güncellenmesi veya daha güncel başka bir anti-virüs yazılımının kullanılması uygun olacaktır.

  Virusden Korunma
  Virüsler bilgisayarınıza bulaşmadan önce önlem almak ve baştan koruma sağlamak için McAfee Anti-Virus, Norton AntiVirus, F-Prot, Dr. Solomon's Anti-Virus Toolkits vs. gibi programları bilgisayarınıza henüz herhangi bir virüs sorunu ile karşılaşmamışken kurmanız gerekmektedir.


  Güncel Virusler

  W32/Gaobot
  W32/SoberD
  W32/Bagle.E
  W32/Netsky.B
  W32/Mydoom
  W32/Bagle.A
  W32/SoberA
  W32/MimailC
  W32/Holar
  W32/Blaster
  W32/Nachi
  W32/Sobig.F
  WW32/Dumaru
  W32/Mimail

  W32/Gaobot

  Virüs Tanımı :

  Internet solucanı MS03-026, MS03-001, MS03-007 ve MS03-049 açıklarını kullanarak bilgisayarı etkilemektedir.

  Belirtiler:
  Beklenmeyen açık portlar
  kayıt dosyasındaki varlığı
  Güvenlik programların çalışmaması
  Korunma Yöntemi:

  Virüsten korunmak için yapılması gerekenler.
  Windows işletim sistemi güncelemelerini mutlaka yapınız.
  Bilgisayarda bulunan her kullanıcının şifresinin en az 8 karakter uzunluğunda olmasına ve içinde büyük harf, küçük harf, rakam ve özel karakterlerin bulunmasına özen gösteriniz.
  Kullanılmayan windows paylaşımlarının kesinlikle kapatılması gerekmektedir. Bunun yanında varsayılan yönetici paylaşımlaırnın da
  HKLM\System\CurrentControlSet\Services\LanmanServe r\Parameters\AutoShareWks (REG_DWORD) 0
  verisi kayıt dosyasına işlenerek (registry) durdurulmalıdır.
  Windows paylaşımın kullanımının zorunlu olduğu durumlarda paylaşım parola korumalı olmalıdır. Paylaşımın parolasız olması durumunda bilgisayaraınız virüse karşı korumasızdır.
  Teknik özellikler:
  Kendisini %System%\wuamps.exe olarak kopyalıyor.
  Windows açıldığında kod çalışması için aşağıdaki değeri;
  kayıt (registry) dosyasında belirtilen yerlere yazıyor;

  HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Run\ wuamps.exe
  HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\RunOnce wuamps.exe
  Guvenlik yazilimlarini calismasini durduruyor.
  Asagida belritilen baska Internet solucanlari tafindan kullanilan surecleri
  duruduruyor

  taskmon.exe
  bbeagle.exe
  d3dupdate.exe
  winsys.exe
  ssate.exe
  i11r54n4.exe
  rate.exe
  irun4.exe
  Ssate.exe
  wuamps.exe
 2. 2
  ESAT
  Üye

  --->: Virüs nedir? nasıl bulaşır? nasıl temizlenir? virüslerden korunma?

  Reklam  önemli bilgilerin için sagol ahmet+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi