Neden bir bilgisayarda güvenlik duvarı kullanmalıyız

+ Yorum Gönder
Programlar ve Güvenlik Programları Bölümünden Neden bir bilgisayarda güvenlik duvarı kullanmalıyız ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  AGMEHMET
  Özel Üye
  Reklam

  Neden bir bilgisayarda güvenlik duvarı kullanmalıyız

  Reklam  Neden bir bilgisayarda güvenlik duvarı kullanmalıyız

  Forum Alev
  Neden bir bilgisayarda güvenlik duvarı kullanmalıyız..
  İnternet'e bir güvenlik duvarı olmadan bağlanmak, bir mağazaya girerken otomobilinizi çalışır durumda ve kapıları kilitlenmemiş olarak bırakmak gibidir. Kimse fark etmeden girip çıkabilirsiniz; ancak birinin fırsattan yararlanması da olasıdır.
  Internet'te korsanlar, korumasız bilgisayarları bulmak için virüs, solucan veya Truva atı gibi kötü amaçlı kodlar kullanır. Bir güvenlik duvarı, bilgisayarınızın bu ve diğer güvenlik saldırılarından korunmasına yardımcı olabilir.
  Bir korsan neler yapabilir? Bu, saldırının niteliğine bağlı olarak değişir. Bazı saldırılar, basit şakalardan yapan küçük muzırlıklarken, bazı diğerleri kötü amaçlarla düzenlenir. Bunlar arasında çok ciddi sonuçlar doğurabilecek olanları vardır: bilgisayarınızdan bilgi silmeye, bilgisayarınıza zarar vermeye ya da şifre ya da kredi kartı numarası gibi kişisel bilgileri çalmaya çalışmak gibi. Bazı korsanlar yalnızca güvenlik açığı olan bilgisayarlara saldırmayı sever. Virüsler, solucanlar ve Truva atları korkutucudur. Ne iyi ki, bir güvenlik duvarı kullanarak virüs bulaşması riskini azaltabilirsiniz.  Nasıl bir güvenlik duvarı seçebilirim?
  Bir güvenlik duvarı, Internet'ten gelen ve Internet'e giden bilgileri inceler. Tehlikeli veya kuşku uyandırıcı bir kaynaktan gelen bilgileri belirler ve göz ardı eder. Güvenlik duvarını doğru biçimde kurarsanız, güvenlik boşluğu olan bilgisayarları arayan korsanlar bilgisayarınızı saptayamaz.

  Günümüzde kullanılan üç temel güvenlik duvarı türü vardır. Bir güvenlik duvarı seçerken ilk adım, hangi türün sizin için en iyisi olduğunu belirlemektir. Seçenekleriniz şunlardır:  • Güvenlik duvarı yazılımları

  • Yönlendirici donanımlar

  • Kablosuz yönlendiriciler
  Başlamak için şu soruları yanıtlayın ve yanıtlarınızı kaydedin:

  1.
  Güvenlik duvarını kaç bilgisayar kullanacak?

  2.
  Hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz? (Bu Microsoft Windows®, Apple Macintosh veya Linux'ın bir sürümü olabilir.)


  İşte bu kadar. Şimdi hangi türde güvenlik duvarı kullanmak istediğiniz hakkında düşünmeye hazırsınız. Her birinin güçlü ve zayıf yönleri olan çeşitli seçenekler bulunmaktadır.  Daha Fazla FireWall Hakkında Bilgi Almak İstiyorsak
  Ateş duvarları ağın içinden veya dışından gelen yetkisiz erişimleri engelleyen, süzen ve izin denetimi sağlayan yazılımlar veya donanımlardır. Ateş duvarlarını yazılımsal, donanımsal veya her ikisinin de bir arada oldugu gruplara ayırabiliriz. Aslına bakarsanız donanımsal olanların üstünde de bir çeşit gömülü yazılım (firmware), BIOS vs ismi altında yazılımlar çalışmaktadır.

  Ateş duvarı deyince sadece bizi dışarıdan gelen saldırılara karşı koruyan birşey düşünmemek gerekir. Gelişmiş ateş duvarları bunların dışında NAT (Ağ Adres Çevrimi), VPN (Virtual Private Networking - Sanal Özel Ağ) gibi teknolojileri de bize sunarlar. Fakat şimdilik bu konulara girmeyeceğiz.

  Koruma sağlamak için çeşitli ateş duvarı tipleri/teknolojileri vardır. Bunlardan en çok kullanılanları şunlardır;

  Uygulama Katmanlı Ateş Duvarı - Application Level Firewall

  Bu tip ateş duvarları içeri veya dışarı gidecek OSI modelinde uygulama (application) katmanında çalışan belli iletişim kurallarına bakarlar (OSI modeli ağ ortamında bilgisayarların birbirleriyle haberleşirken kullandıkları yedi katmanlı bir standarttır). Programcılar ve ağ cihazlarını üreten firmalar bu standarta uyarak ürünleri bize sunarlar. İsteseler uymazlar da ama o zamanda standart dışında kalacakları için yaptıkları bir işe yaramayacaktır. OSI modelini daha fazla uzatmayalım. Başka bir makalede yedi katmanı da detaylı anlatırım. Konumuza dönelim. FTP,HTTP,SMTP,POP3,IMAP,TELNET,FINGER,DNS.... Uygulama katmanında çalışan iletişim kurallarından bazılarıdır.


  Uygulama Katmanlı Ateş Duvarı - Application Level Firewall, Devam

  İç ağdaki (LAN) bir kişi Internet Epxlorer'ı açtı "www.tcpsecurity.com" yazdı giriş tuşuna bastı diyelim. Yazılım dış ağdaki (Internet) sunucuya bağlanmak isteyecektir ve 80 numaralı portu hedef olarak gösterecektir. Bu paket ateş duvarına geldiğinde tamam iyi güzel paket 80 numaralı porta gidiyor ama içinde HTTP var mı yok mu ona bakar. Varsa HTTP'nin içinde istemediğim bir şey var mı yok mu ona da bakabilir.

  İstemciler bunu yapabilmek için bir yazılım kullanırlar. Bu yazılımda IP paketi içerisine kendisi ile ilgili bilgiyi yerleştirir. Bu sefer yönlendirici bölümünde bahsettiğimiz gibi IP başlığına değil de uygulama başlığına (application header) koyar. Ateş duvarı da IP paketini açar bakar ve bu başlık ile ilgilenir (Bütün ateş duvarları paketleri açıp içlerine bakarlar. Sadece baktıkları yerler veya kullandıkları teknolojiler farklılık gösterir). Bu tip ateş duvarlarını MSN'yi dışarıya engellemek için kullanılabiliriz.
  7.Uygulama (Application) HTTP, DNS, FTP, TFTP, BOOTP, SNMP, POP3, SMTP, MIME, NFS, FINGER, TELNET, SMB
  6.Sunum (Presentation) Şifreleme varsa burada gerçekleşir.
  5.Oturum (Session) NetBIOS, Names Pipes, Mail Slots, RPC
  4.Taşıma TCP, ARP, RARP, SPX, NWLink, NetBIOS, NetBEUI
  3.Ağ IP, IPX (Yönlendiriciler burası ile ilgilenir)
  2.Veri Bağlantısı Mantıksal bağlantı kontrolu : 802.1,802.2
  Media Access Control(MAC) : 802.3CSMA/CD (Ethernet) 802.5 Token Ring
  1.Fiziksel IEEE 802,IEEE 802.2,ISDN


  Burada siz MSN'de A harfine bastınız diyelim. Dünyanın her yerinde yediden bire kadar olan sıra izlenir. Bire gelindiğinde A harfiniz artık elektriğe dönüşmüştür ve karşı tarafa gönderilir. Karşı taraf da birden yediye kadar olan sırayı izler ve karşısında A harfini (uygulama katmanında) görür. Her katman bir üst veya alt katman ile ilgilenir. İki üstü ile ilgilenmez. Bir sıra izlenmelidir. İletişim kuralları (protocol) ve yapılan işlemler sadece örnek olsun diye yazılmıştır. Bunların dışında daha pek çok işlem ve iletişim kuralı vardır.

  Paket Süzen Ateş Duvarı (Packet Filtering Firewall)

  Bu tip ateş duvarları IP iletişim kuralını (protocol), IP adresini ve port numarasını denetleyen eden bizim tarafımızdan belirlenen bazı kurallar (rule) içerirler. O yüzden ayarlarını çok iyi yapmamız gerekmektedir. Diğer türlere nazaran daha zahmetlidir. Bu tip ateş duvarları paketlerin uygulama olup olmadığıyla değil ağ tarafı ile ilgilenirler. IP paketini açıp IP başlığına yani kaynak (source) hedef (target), iletişim kuralı, port vs bakarlar.

  Bunun bir kötü tarafı vardır. Örneğin ağ sunucunuz var diyelim. Her şeyi engelleyip sadece web trafiğini açarsınız. Buraya kadar her şey güzel. Herkes web sunucunuza erişiyor. Başka hiçbir şey yapamıyorlar ama sizin web sunucunuza saldıran da erişiyor gezinti yapan da. Bunu ayırt edebilmesi için IDS (Intrusion Detection System - Saldırı Denetleme Sistemi) veya IPS (Intrusion Prevention System - Saldırı Önleme Sistemi) özelliginin olması gerekir. Paket süzen ateş duvarları bu farkı algılayamazlar. Ayrıca bu tip ateş duvarları stateful packet inspection (ip paket denetleme) yapamazlar. Yani paketlerin gerçekten istenilen iletişim kuralı (protocol), port ve ip den gelip gelmediğini anlayamazlar. Biraz daha açmak gerekirse paketin daha önceden kurulmuş bir bağlantıdan mı geldiğini anlayamazlar. Eklediğimiz kural ne diyorsa ona bakarlar. Yani bu tip ateş duvarına "sadece dışardan gelen paketlere izin ver ama bağlantı daha öncedenkurulmuş olsun" diyemiyoruz.

  Bu biraz kafa karıştırıcı olabilir. Burada şunu anlamamız gerekiyor. Mesela A ve B makinası TCP bağlantısı kurduğunda üç yollu el sıkışma (3-way handshake) diye bir işlem gerçekleşir. Basit olarak anlatacak olursak, bu işlemde A makinası B makinasına (1)SYN paketi gönderir. B makinası karşılık olarak (2)SYN/ACK gönderir. Ondan sonra A makinası B'ye (3)ACK paketi gönderir ve bağlantı kurulmuş olur. Siz bilgisayarınızda başlat/çalıştır a "cmd" yazıp komut isteminde "netstat -an" yazarsanız gördüğünüz "ESTABLISHED" bağlantılar bu işlemin gerçekleştigini göstermektedir. Daha fazla ayrıntıya girmek istemiyorum. Sonuç olarak herhangi bir A makinası böyle bir işlem olmadan paket süzen bir ateş duvarının zaafından yararlanabilir. Mesela saldıran biri durmadan SYN gönderebilir. IP yanıltma (spoofing) yapabilir.

  Durum Denetlemeli Ateş Duvarı (Stateful Firewall)

  Bunlar paket süzen ateş duvarları gibilerdir ama daha akıllılardır. 90'larda Checkpoint firması tarafından geliştirilmiştir. Zamanla bir standart haline gelmiştir. OSI modelinde ağ katmanına ve iletim katmanına bakarlar (bazen tüm paketi daha iyi incelemek için üst katmanlara da bakarlar).

  Örnek verecek olursak yine bir ağ sunucunuz var diyelim. Siz kural eklersiniz ve kullanıcılar sunucuya bağlanır. Bu noktada bu tip ateş duvarları gelen isteğin gerçekten bağlantı kurulacak IP olup olmadığına, iletişim kuralına, kaynak ve hedef portlarına bakarlar. Ondan sonra üç yollu el sıkışma (3-way handshake) gerçekleşir ve bağlantı kurulur. Mesela saldırgan yanıltma (spoofing) yapıyorsa (yani kendi ip adresini, iletişim kuralını veya portunu olması gerektiğinden farklı gösteriyorsa) bunu anlarlar ve karşı tarafa SYN/ACK göndermezler ve paket karşı tarafa herhangi bir bilgi göndermeden düşürülür (Drop). Bu olmasa ne olurki diyeceksiniz. Mesela eğer böyle bir şey olmazsa saldırgan on binlerce yanıltıcı paket gönderip sizin ağ sunucunuzu gelecek gerçek SYN paketlerine SYN/ACK gönderemez hale getirebilir. Sonuç olarak kimse sunucuya erişemez.

  Yine de bu ateş duvarları hala iyi ve kötü trafiği algılayamazlar. IDS veya IPS gereklidir. Bu noktada IDS veya IPS'inde tabiri caizse kul yapımı olduğunu belirtmek gerekiyor. Yani bunlar bilmedikleri kötü trafik için bişey yapamazlar. Bazı firmalar kendi IDS veya IPS sistemlerinin akıllı olduklarını ve bilinmeyen saldırılara karşı önlem alabildiklerini iddia etseler de ne kadar başarılı olduğu konusunda şüphe duymak gerekir. IDS/IPS demişken ateş duvarı ile ilgili bir teknoloji daha var. Buna da Deep Packet Inspection(Derin Paket İnceleme) diyoruz. Bu IDS/IPS ile tümleşik çalışan bir teknolojidir. Şimdilik bu konuya değinmeyeceğiz. Durum denetimi yapan (Stateful) ateş duvarına tanıdık bir örnek verecek olursak Windows'umuzun o basit ateş duvarı bu türdendir.  Firewall Programları:
  Comodo Firewall

  Agnitum Outpost Firewall


  Kaspersky Anti Hacker

  Kerio Personal Firewall
  McAfee Personal Firewall
  ZoneAlarm Professional
  Symantec Internet Security
 2. 2
  Efsane92
  Yeni Üye

  --->: Neden bir bilgisayarda güvenlik duvarı kullanmalıyız

  Reklam  teşekkürler parmaklarına sağlık
 3. 3
  swordon
  Üye
  Teşekkürler paylaşımın için saol 4. 4
  esbiz
  Yeni Üye
  Hernekadar tavsiye edilen bilgileri uygulamaya geçiremesemde bilmem açısından iyi oldu benim için. paylaşımınız için teşekkürler.

 5. 5
  se7en
  Usta Üye
  konu çok güzeldi öğrenmiş oldum eline sağlık

 6. 6
  ümit_06
  Yeni Üye
  Teşekkürler!! Güvenlik duvarları neden güncelleme isterler. Mesela Comodo'nun yapmış olduğu güvenlik duvarı güncelleme istiyor.

 7. 7
  ümit_06
  Yeni Üye
  Bir başka COMODO markalı güvenlik duvarı Windows güvenlik duvarı ile çakışıyor. Bunun nedeni nedir?

  Bunları güncelleştirmek bize ne kazandırır.
  Şimdiden teşekkürler!

 8. 8
  özge
  Yeni Üye
  :PBUNU BİLGİSAYAR DERSİNDE HOCAMIZ ZORLA AÇTIRDI OKU DİYE BUKADAR UZUN BİR YAZI OKUMAK ZORUMA GİDER GEÇMİŞİNİZİMİ ANLATIYOSUNUZ İNSAN KISA VE ÖZ YAZAR XD:rolleyes:

 9. 9
  ACİL
  Özel Üye
  Neden sen yapmıyorsun? Bir özetini çıkarda senn gibi düşünenler faydalansın. Amaç paylaşımsa onu sende yapabilirsin. Konuyu açan kişi hepsinin okunması gerektiğini düşünüyordur. Düşüncen farklıysa söz sende buyur bekliyoruz.

+ Yorum Gönder
neden güvenlik duvarı kullanmalıyız
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi