Yaşamak... Doğmak, yaşamak ve ölmek

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Güzel Yazılar / Makaleler Bölümünden Yaşamak... Doğmak, yaşamak ve ölmek ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  rengigül
  Usta Üye
  Reklam

  Yaşamak... Doğmak, yaşamak ve ölmek

  Reklam  Yaşamak... Doğmak, yaşamak ve ölmek

  Forum Alev

  “Doğmak, yaşamak ve ölmek” her canlı için geçerli olan kural. İnsan da bir canlıdır, diğer canlılar gibi o da doğar, yaşar ve ölür. Yalnız, insanı diğer canlılardan farklı kılan yaratıcı düşüncesi; zengin duygu ve hayal açılımlarıdır.Bu özellikleri insanı, ilk durumundan bugünkü konumuna yükseltmiştir.

  Düşünce, yeni buluşlarla ufkunu genişletirken yaşama kolaylık, rahatlık ve huzur getirmeyi amaçlamış; böylece insanı sağlıklı ve mutlu kılmanın yollarını aralamıştır.Bu aralanış, mağaradan gökdelene, gökdelenden uzayın derinliklerine yükselen; çağlar boyu süregelen ve sürecek olan insanlığın gelişim ve değişim yolculuğudur.
  Bu yolun yolcusu insan, bilinçlendikçe, yeni ufuklara açılmış; yeni uygarlıklar kurmuş; yaşamı yeniden biçimlenmiş. Dünya güzele ve güzelliklere yönelmiş; kötülük ve çirkinlik bulutları ağır ağır dağılmaya başlamış. Tüm coşkusu ile iyilik ve güzellik ırmağı sevgisini, serinliğini sunmuş yüreklere... Ne yazık ki bunca çabaya rağmen yine de söküp atamamışız kötüyü içimizden.

  Bütün kötülüklerin geçici olduğuna inananNecati Cumalı,“Hürriyete Övgü” şiirinde, “iyiye ve güzel”e yönelişin olumlu, yapıcı, birleştirici yönünü; güven verici sıcaklığını yansıtır dizelerinde:
  “Asırlardır bu böyledir
  Bütün kötülükler geçer
  Yaşar iyi ve güzel olan...”
  Bütün çabalarımız, iyiye ve güzele ulaşmak; iyiyi ve güzeli yaşatmak; dünyamızı daha yaşanılır bir duruma getirmek için değil midir? Acısız, kaygısız, aydınlık yarınlar kurmak için değil midir ortak dileklerimiz?“İyi” ya da “güzel” sözcüklerini duyunca içimize ılık bir bahar esintisi düşmez mi bu nedenle?Gönlümüz mutluluktan kanatlanmaz mı?
  İyi adam, iyi iş... güzel insan, güzel dünya... yaşamın olumlu yönlerinin altın anahtarıdır. Olumsuzlukları dile getirirken“kötü” ön adını kullanırız:Kötü insan, kötü dünya... Zıt kavramlardır bunlar, ak ile kara gibi. Biri sevgi, umut, mutluluk, aydınlık pınarı; diğeri acı, üzüntü, mutsuzluk kapısı...

  Kötü duygu, kötü düşünce kavramları bile iç dünyamızı ürkütmeye yeter. Kaçarız hep kötüden, kötülüklerden; hoşlanmayız kötümserlikten. Yine de kötülerin, kötülüklerin olduğu bir dünyada yaşamak zorunda kalırız, dilemesek de. Bazen uzak dururuz, bazen de iç içe yaşarız kötülerle, kötülüklerle... Ne konumda, ne durumda olursa olsun, yarar sağlamaz hiçbir zaman kötü ya da kötülük.Çirkin yüzüyle ortaya çıkınca olumlu, güzel birçok değerimizi alır götürür karanlık, soğuk dünyasına...

  Aklın yolu birse kötü ve kötümser olmamalı, iyice ve güzele yönelmeliyiz.Yapıcı, yaratıcı, aydınlatıcı olmalıyız.Sevgi yolunda yürürken mutluluk, güzellik, sevinç adımlarını atmalıyız; sevda türküleri söylemeliyiz.Her şeye hoş bakmalı, her şeyi hoş görmeliyiz.Karşılık beklemeden sevmeliyiz.Güvene, saygıya, anlayışa dayalı dostluklarımızı pekiştirmeliyiz.Sevgi tohumları ekip sevgi biçeceğimiz bir dünya kurmalıyız ve o dünyamızda yalansız, dolansız; mutlu, onurlu yaşamalıyız.Tıpkı Can Yücel’in şu dizesinde duyurmaya çalıştığı gibi:“Ne kadar yalansız yaşarsak o kadar iyi...”

  edebiyat seçkilerinden....
 2. 2
  SALİHA
  Bayan Üye

  Cevap: Yaşamak... Doğmak, yaşamak ve ölmek

  Reklam  Hayat üç olaydan ibarettir aslında. Doğum ile başlayan yaşam ile devam eden ve ölüm ile son nokta konan olaylardır. Bu süre insanların hayatlarına yazılan kadere göre ya kısadır ya uzun.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi