Latin hat sanatı

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Güzel Yazılar / Makaleler Bölümünden Latin hat sanatı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Latin hat sanatı

  Reklam  Latin hat sanatı

  Forum Alev
  LATİN HAT SANATI ( Latin Harfleri İle Hat Sanatı )
  Cumhuriyeti'nin kurulması ile kabul edilen Latin Harfleri ile Türk-İslam kültüründen gelen Hüsn-i Hat'ın bir bileşkesi olarak "Latin Hat Sanatı" ortaya çıkmıştır. Latin Hat Sanatı Temel olarak şuan alfabemizdeki Latin harflerinin Hat Sanatı estetiğinde yazılmasıdır.
  Hüsn-i Hat Sanatında geçerli olan incelik, estetik ve kurallar aynen Latin Hat Sanatında da geçerlidir. Latin Hat Sanatını da öğrenmek için uzman bir öğreticiye ve öğrenme sürecine ihtiyaç vardır.
  Türkiye Cumhuriyet kurulduktan sonra bu sanata olan ilgi azalmış, halktan soyutlanarak sadece sınırlı sayıda sanatçının uğraştığı bir sanat dalı haline gelmiştir o dönemlerde yaşayan hattatlar başka meslek dallarına atılarak yaşamlarını sürdürmüşlerdir.

  Latin Hat Sanatının ortaya çıkması insanların Hat Sanatına olan ilgilerinin artması ve Hat Sanatına gereken ehemmiyetin verilmesi için bir basamak olmuştur. Türk insanına bir miras olarak bırakmamız için bu sanatın daha fazla insan tarafından öğrenilmesi ve öğretilmesi gerekir.
 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: latin hat sanatı

  Reklam  çok güzel bir yazı şekli yazılar resimler başka bir anlam hayat buluyor sanki bunun hobi haline getirip öğrenmeye çalışmak güzel bir vakti değerlendirmek olur+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi