Hac ve Umre için ihram giydikten sonra, ihramdan çıkmanın bir zararı olur mu?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Hac Bölümünden Hac ve Umre için ihram giydikten sonra, ihramdan çıkmanın bir zararı olur mu? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mum
  Özel Üye
  Reklam

  Hac ve Umre için ihram giydikten sonra, ihramdan çıkmanın bir zararı olur mu?

  Reklam  Hac ve Umre için ihram giydikten sonra, ihramdan çıkmanın bir zararı olur mu?

  Forum Alev
  Hac ve Umre için ihram giydikten sonra, ihramdan çıkmanın bir zararı olur mu? Berber veya kasap olarak hacca gitmenin bir sakıncası var mıdır?


  Bazı şahıslar hacca kasap veya berber olarak insanları götürüyorlar. Suud hükümeti bu insanları kasap veya berber olarak alıyor... gidenler Medine’de ihrama girmişler. Suud polisi yolda siz görevlisiniz diye ihramları çıkartmışlar. İhrama giren hac yada umre yapmadan ihramdan çıkamaz. Bu durumda veya daha önceden ne yapılmalı. Ayrıca berberlik ve kasaplık için giden bazı kimseler, bu görevlerini yapamıyorlar, sadece hacca gitmek için bir vesile yapıyorlar, bunun bir sakıncası var mıdır?
  Bildiğiniz gibi, ihram hac veya umre için yapılan niyettir. Sarılan bez ise, o niyeti dışa yansıtan bir simgedir. Buna göre, söz konusu adamlar, Medine’de niyet getirerek ihrama girmişler. İhram elbisesi olan bezin çıkarılmasıyla ihram ortadan kalkmaz. Yapılması gereken şey, polisin icbarıyla ihram elbisesini çıkardıktan sonra da yine ihram yasaklarına riayet etmektir. Mekke’ye varınca tekrar ihram elbisesini de giyerler. İhramın diğer yasaklarına riayet ettikleri takdirde, çiğnemiş oldukları tek yasak, dikili elbise giymiş olmalarıdır.

  Hanefî mezhebine göre, dikili elbise giyilmesi 12 saatten daha az ise, bunun cezası yalnız biraz sadaka vermektir. Eğer 12 saatten fazla olursa, o takdirde bir kurban kesmeleri gerekir. Buna göre, eğer bu kimseler, ihram elbiselerini çıkardıktan sonra acele edip 12 saat içerisinde Mekke’ye ulaşır ulaşmaz, veya yolda iken, dikişli elbiselerini çıkarırlarsa, yalnız bir sadaka vermiş olurlar. Şayet 12 saatten fazla bu elbiselerde kalırlarsa bu takdirde bir kurban keserler ve hac ibadetlerini yerine getirirler.

  Berber veya kasap olarak hacca gitmekte bir sakınca yoktur. Ancak, Suudî yetkilileri bunlardan görevlerini hakkıyla yapmalarını istediği zaman -mukavele gereği- onu yapmak zorundadırlar. Sanırız, bu görev hac ibadetini yerine getirmelerine engel değildir. Ayrıca zannediyoruz, bu görevle giden kimselerin önemli bir kısmının hac maksadıyla gittikleri Suudîlerce de bilinmekte ve bu tolerans bir teamül haline gelmektedir.
  SİE 2. 2
  Hasret-Ateşi
  Üye

  --->: Hac ve Umre için ihram giydikten sonra, ihramdan çıkmanın bir zararı olur mu? Berber veya kasa

  Reklam  Paylaşım İçin Teşekkürler+ Yorum Gönder
ihramdan çıkmanın cezası
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi