Haccın eda şekilleri nelerdir - İfrad haccı - Temettu haccı - Kıran haccı

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Hac Bölümünden Haccın eda şekilleri nelerdir - İfrad haccı - Temettu haccı - Kıran haccı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Haccın eda şekilleri nelerdir - İfrad haccı - Temettu haccı - Kıran haccı

  Reklam  Haccın eda şekilleri nelerdir - İfrad haccı - Temettu haccı - Kıran haccı

  Forum Alev
  haccın eda şekilleri nelerdir - İfrad haccı - Temettu haccı - Kıran haccı  Hac, hac ayları denilen zaman dilimi içinde yapılan bir ibadettir. Hac ayları Hicrî takvime göre Şevval ve Zilkade ayları ile Zilhicce ayının ilk on günüdür. Hac, bu aylar içinde umresiz de yapılabilir, umre ile birlikte de yapılabilir. Haccın umresiz ya da umre ile birlikte yapılmasına haccın eda şekilleri denir.
  Haccın eda şekli üçtür:

  1- İfrad haccı: İfrad haccı, umresiz yapılan hacdır. Aynı yılın hac ayları içinde, hacdan önce umre yapmaksızın hac niyetiyle ihrama girilir ve yalnızca hac yapılırsa ifrad haccı yapılmış olur.

  2- Temettu haccı: Temettu haccı, aynı yılın hac ayları içinde önce umre yapıp ihramdan çıktıktan sonra yeniden hac için ihrama girerek yapılan hacdır. Temettu haccı yapacak olanlar, mikat sınırında veya daha önce umreye niyet ederek ihrama girerler. Umre yaptıktan sonra ihramdan çıkarlar. Daha sonra zamanı gelince hac için ihrama girerler. Haclarını eda ettikten sonra ihramdan çıkarlar.

  3- Kıran haccı: Kıran haccı, aynı yılın hac ayları içinde umre ve hacca birlikte niyet ederek ikisini aynı ihramla yapmaktır. Kıran haccı yapacak olanlar mikat sınırında veya daha önce umre ve haccın her ikisine birden niyet ederek ihrama girerler. Umre yaptıktan sonra ihramdan çıkmazlar, aynı ihramla haccı da eda eder, sonra ihramdan çıkarlar. Kıran ve temettu haccı yapanların şükür kurbanı kesmeleri vaciptir. İfrad haccı yapanların şükür kurbanı kesmesi gerekmez.

  alıntı
 2. 2
  AYKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: haccın eda şekilleri nelerdir - İfrad haccı - Temettu haccı - Kıran haccı

  Reklam  haccın eda şekilleri nelerdir;haccın eda şekiileri 3 şekilde yapılmaktadır 1- İfrad haccı ,2- Temettu haccı,3- Kıran haccı olarak sıralanabilir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi