Şafi mezhebine göre, tavaf yaparken abdest bozulursa yapılacaklar

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Hac Bölümünden Şafi mezhebine göre, tavaf yaparken abdest bozulursa yapılacaklar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Şafi mezhebine göre, tavaf yaparken abdest bozulursa yapılacaklar

  Reklam  Şafi mezhebine göre, tavaf yaparken abdest bozulursa yapılacaklar

  Forum Alev
  Şafi mezhebine göre, tavaf yaparken abdest bozulursa ne yapmak gerekir?

  Şafii mezhebine göre, abdestli olarak tavaf yapmak farzdır. Tavaf esnasında kişinin ebdesti bozulursa, gider abdestini alır ve geriye kalan şavtlarını / dolanımlarını tamamlar. Tavafı yeniden başlamak şart olmayıp sünnettir. (bk. V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamîk,3/157).

  Hanefi mezhebine göre ise, Kâbe-i Muazzama'yı tavaf etmek için abdest almak vaciptir. Bir kimsenin Kâbe'yi abdestsiz tavaf etmesi vacibi terk ettiğinden dolayı sorumlu olmakla beraber yaptığı, bu tavaf câiz ve geçerlidir. Ancak bu hususta Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurmaktadır:

  "Tavaf, namaz gibidir. Fakat tavaf sırasında konuşmak câizdir. Tavafta konuşan kimse hayırlı söz söylesin." (Tirmîzî, Hacc, 112; Nesâî, Menasik, 126).

  Farz olan tavaf abdestsiz olarak yapıldığı takdirde, bir küçükbaş hayvan kurban etmek gerekir. Cünüb olan kimsenin ise böyle bir farz tavafı yapması hâlinde bir büyükbaş hayvan kurban etmesi lâzımdır. Ancak bu farz tavaf, abdest alınarak yeniden yapılırsa, böyle bir kurbana gerek kalmaz. Fakat farz günler dışında tekrar yapılması hâlinde geciktirilmiş olduğundan dolayı kurban kesmek gerekmektedir.

  Yapılması vacip olan vedâ tavafını abdestsiz olarak yapan kimse bir miktar sadaka vermelidir. Fakat vacip olan tavafı cünüb olarak yapanın bir küçükbaş hayvan kurban etmesi lâzımdır.

  Tavaf yaparken abdest bozulursa, abdest aldıktan sonra eksik şavtlar tamamlanabilir veya tavaf yeniden başlanarak yapılır.
 2. 2
  AYKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: Şafi mezhebine göre, tavaf yaparken abdest bozulursa yapılacaklar

  Reklam  Şafi mezhebine göre, tavaf yaparken abdest bozulursa yapılacaklar; abdest kaçarsa gidecek abdestini alacak ve geriye gelip kaldığı yerden devam edecektir bu şekilde tamamlamış olur sağlıklı bir şekilde tavafı+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi