Elazığ HaLk Oyunları

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Halk Oyunları - Dans Bölümünden Elazığ HaLk Oyunları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Elazığ HaLk Oyunları

  Reklam  Elazığ HaLk Oyunları

  Forum Alev
  Halk Oyunları

  Halk oyunlarının mahalli özellikler göstermesinde yöre insanının yaşama biçimi, tarihi, geçmişi, ırsiyeti ve yörenin coğrafi yapısı en önemli etkendir.
  Elazığ, müzikli halk oyunların çoğunluğu halay türündendir. Kadın erkek halayları yanında karışık oynanan halaylar da vardır.

  Elazığ, müzikli halk oyunları yönünden de yurdumuzun zengin yörelerinden biridir. Mahalli giyim-kuşam inceliğinin ve güzelliğinin yansıdığı halk oyunları giysilerinin ortaya çıkardığı zerafet, oyunların figürlerindeki uyum ve tutarlılık sayesinde Elazığ oyunları, bütün yurt sathında haklı bir şöhrete sahip olmuştur.

  Oyunlarımızın çoğunda klasik dans usulü vardır. Makyaj eski devirlerin giyim tarzını hatırlatmak maksadıyla bazen kostüm mecburiyeti tatbik edilirse de sair zamanlarda oyunlar, hep günlük elbiselerle yapılır. Oyuncuların esas gayeleri eğlendirmek için değil eğlenmek içindir.

  Bütün dünyada mumlu dans olarak ülkemizde de Çayda çıra olarak bilinen oyun, Elazığ’ın başta gelen oyunudur, Diğer oyunların isimleri sırasıyla halay, avreş, üç ayak, ağır halay (ağırlama), temürağa, keçike, bıçak, kalkan kılıç, çepik; sadece kadınların oynadığı gelin oyunu, şeve, kırma.Türkülü olarak oynanan oyunlarımız ise delilo, fatmalı (nure), tamzara, büyük ceviz, güvercin, ısfahan ve leblebicidir.Elazığ müzikli halk oyunları davul, klarnet eşliğinde oynanılır
 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Elazığ HaLk Oyunları

  Reklam  Elazığ halk oyunlarından bazıları bir tek bu yörelerde değil dünya çapında önem kazanmış oyunlara sahiptir. En önemli oyunlarından biri çayda çıra adlı halk oyunlarıdır.+ Yorum Gönder
elazığ halk oyunları nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi