Tokat yöresi halk oyunları

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Halk Oyunları - Dans Bölümünden Tokat yöresi halk oyunları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ßyn_Kalpsiz
  Usta Üye
  Reklam

  Tokat yöresi halk oyunları

  Reklam  Tokat yöresi halk oyunları

  Forum Alev
  Tokat yöresi halk oyunları


  Tokat halk oyunları, atasözleri, bilmece, hikâye, destan, masal, türkü, inanç, adet ve seyirlik oyunları ile giyim ve kuşam gibi gelenek ve görenekleri folklorik özelliği çok zengin olan bir yöremizdir.

  HALK OYUNLARI VE MÜZİK
  Tokat Orta Karadeniz ve İç Anadolu bölgesi arasında bir geçiş bölgesi olduğu için genellikle oyunların karakteristik yapılarına Karadeniz’in sertliği, İç Anadolu’nun yumuşaklığı yansımıştır. Oyunlar yöre olarak halay türündedir. Halay; birlik, beraberlik, yardımlaşma gibi toplu hareket anlamına gelmektedir.
  Oyunlar genellikle karakter olarak ağırlama, yanlama ve yelleme olarak üç bölümde oynanmakta olup üç melodi ve üç ritim vardır. Açık havada davul ve kaba zurna (Galaklı zurna ) eşliğinde eller parmaklardan omuzdan tutularak oynanmaktadır. Ayrıca Horlatmalı kaval (Niksar Erikbelen Köyünde Halen yapılmaktadır), bağlama, cura bağlama, kemençe, mey, def gibi halk sazları da yaygın olarak kullanılmaktadır. Yöre oyunlarımız genellikle 2/4, 4/4, 5/8, 2/8’lik ölçülerle oynanmaktadır.

  Halk oyunları, giysi ve figür bakımından ayrı bir güzelliğe sahiptir. İlde destan, koşma, divan, semai, garip, derbeder, hurşit, sağma gibi havalar, düğün, sinsin havaları, halay havaları, davar sürme havaları gibi kırık havaları gibi havalar görülmektedir.

  Yöre oyunları şekil olarak tek ve çift kişi ile oynanan oyunlar ki bunlara tek oyunlar denilmektedir. Bir de gurup halinde oynanan oyunlarda sadece kadınların oynadığı, sadece erkeklerin oynadığı ve kadın ve erkeklerin oynadığı karışık oyunlar mevcuttur. Ayrıca orta oyunları da yöremizde yaygın olarak oynanmaktadır.

  TOKAT YÖRESİNDE OYNANAN BAZI HALK OYUNLARI
  Tokat ağırlaması
  Artova ağırlaması
  Kızık halayı
  Kazova yanlaması
  Necip halayı
  Kırat
  Lalelim
  Ters biço
  Karadut-Karabit
  Temir ağa
  Yedi sene
  Karnım ağrıyor
  Ellik
  Çiçek halayı
  Koççari
  Daldalan
  Kartal
  Maviler
  Üçayak
  Hanımkızlar
  Alaçam
  Allılar
  Mero
  Sarıkız
  Çökelik
  Kabak
  Ardıç halayı
  Çekirge
  Madımak
  Karanfilim
  Geyik oyunu
  Deve oyunu
  Simsim
  Mektepli
  Omuz halayı
  Sallangel
  Varyandım
  Yanlama
  Hoş Bilezik
  Güloğlan
  Artova karakızı
  Sarıkaya
  Maşat halayı
  Samah
  Camuş Halayı
  Ağca dudum
  Burçak Tarlası
  Özentek
  Yayladanmı geliyon
  Tokat Zağması-Sarması
  Kazova yanlaması
  Emine can
  Tombul makina
  Tucuk halayı
  Sarsı halayı

  SİMSİM: Genellikle düğünlerde geceleri oynanan bir oyundur.
  Düğüne gelenler, misafirler düğün evinin avlusunda büyükçe bir ateş yakarlar önce çeşitli halaylar oynarlar daha sonra ateş etrafında değişik hünerler göstererek ve hepsinden önemlisi ateşin üzerinden atlayarak (ateş üzerinden atlamak eski Türk törelerine-inançlarında günahlardan ve kötülüklerden arınmayı ifade etmektedir.) oynanır. Aynı zamanda karşısında oynayan kişiye de çeşitli aldatmalar yapılır. Kesinlikle arkadan rakibine vurulmaz. Oyun sevgiyi, dostluğu, hoşgörüyü ifade etmekte olup, bütün düğünlerde oynanmaktadır.

  • KARTAL OYUNU : Dağlık ve engebeli bir arazide geçimi çiftçilik ve
  hayvancılıkla sağlayan yöre halkının kartalın uçuşunu, süzülüşünü ve avına saldırmasını ifade eden taklidi hareketleri zaman içinde oyun haline getirerek oynanmakta olan bir oyundur.

  • TOKAT AĞIRLAMASI : Yörenin en belirgin oyunu olup, düğüne gelen
  misafirlerin ağırlanmasını, karşılanmasını, hoşnut edilmesini ifade etmektedir. Üç melodisi olup, ağırlama, yanlama ve yelleme bölümlerinde oynanan bir oyundur.

  • KOYUN YÜZÜ - SAYA GEZME – BEREKET – DÖL ALMA – DEVE OYUNU :
  Yörede genellikle koyunların kuzuladığı döl alma mevsimi denilen Şubat-Mart aylarından başlayarak toprağın canlandığı bereketin, bolluğun çoğaldığı bu dönemlerde davul ve zurna eşliğinde erkeklerin oynadığı bir sıra gezme oyunudur. Oyunda kız kıyafeti giyinmiş erkek oyuncular, söyleyici (okuyucu), kahya, yöreye göre dede, aşık gibi kişiler vardır. İki kişinin sırtlarına merdiven konularak ön tarafa bir kazma ile deve başı yapılır ve zil takılır. Kilim, cecim gibi malzemelerle üstü kapatılarak ortaya bir semer konulur ve deve yapılır. Davul ve zurna ile söyleyici oyuna iştirak eden oyuncularıyla birlikte bütün köyü gezer ve her evin kapısında ;
  “Hey hayadan hey hayadan
  Yılan çıkmış kayadan
  Yoksulluktan gelmedik
  Adet kaldı sayadan (atadan)” der ve oyunlar oynanır. Seyredenler kızların kaçırmak isterler. Gülünür, şakalaşılır, taklit veya çeşitli yiyecek vermekle cezalandırılır. Toplanan hediyeler köyün en fakirine verilir veya yemek yapılarak hep birlikte yenilir.

  • OMUZ HALAYI : Tokat ağırlaması içerisinde oynanmakta olan bu oyunda
  yöre insanının her işinde kendisine yardımcı olan kadınlara vermiş olduğu değeri ve onu baş tacı etmesini ifade etmektedir. Eskiden gelin, gelin alıcılarla birlikte baba evinden atlara bindirilerek getirilir, damat evine geldikleri zaman onları karşılayanlar bir yandan oyunlarını oynarken bir yandan da çömelerek at üzerindeki kadınları-gelini omuzlarına alırlar, hep birlikte oyun oynadıktan sonra yere indirirlerdi. Bu oyunda yöremizde halen sevilerek oynanan oyunlarımızdandır.


 2. 2
  türk kızı
  Görevli Bayan Üye

  --->: Tokat yöresi halk oyunları

  Reklam  Güzel memleketim işte :) 3. 3
  Ziyaretçi
  ben oy ellikten istiyorum smile 4. 4
  Ziyaretçi
  bizde halk oyunu oynuyoruz

+ Yorum Gönder
tokat yöresi halk oyunları,  tokatın yöresel halk oyunları,  tokatın yöresel çalgıları ,  tokat ağırlaması nasıl oynanır,  tokat yöresi oyunları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi