Disko - Dans Türü

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Halk Oyunları - Dans Bölümünden Disko - Dans Türü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  sagocu_kız
  Bayan Üye
  Reklam

  Disko - Dans Türü

  Reklam  Disko - Dans Türü

  Forum Alev
  Disko - Dans Türü


  Disko, genel olarak doğuya yönelik Pop Müzik tarzında veya punk ve Soul Müzik karışımı olarak görülen popülaritesini ilk olarak 1970'lerin başında, özellikle diskotek ve dans kulüplerinde ortaya çıkaran bir dans ve müzik türüdür. Disko müzikte zaten erken 1970'lerde boy gösteriyor ve seviliyordu. Disko müzik çok farklı özelliklere sahipti, dört kata [1] gibi ritmik terimler ve sıklıkla sekiz veya onaltılık vuruşta notalarla birlikte bateri benzeri Hi-hat [2] çalgılar çalınıyordu. Bunlardan ziyade telli çalgılar, klarkson, elektirkli piyanolar ve elektro gitarlar fon müziğinde kullanıldı. Ve orkestra enstürmanları ise solo melodiler için kullanıldı.

  1970'lerin ortasında patlak veren disko Donna Summer, Bee Gees ve ABBA grubunuda içine alrak disko müziğe büyük değer katmış oldu. Disco sanatçıları bir yandan şarkılarını oluşturuken bir yandan disco müzik zirveye ulaşıyordu. 1970'lerin sonlarında Fransız şarkıcı Patrick Hernandez daha çok pop müzikle uğraşırken Born to be Alive adlı parçasıyla disco müzik tarihinin en büyük katkılarından birini yapmıştı. Disko kendini tüm dünyaya gösterirken; John Travolta'nın oynadığı 70'lerin tozlu ve kirli Brooklyn'inde haftasonları diskoteğe giden bir gencin serserilikten diskoya uzanışını anlatan Cumartesi Gecesi Ateşi filmi gençlerin 1970'lerde ilgi odağı haline gelen bir film olmuştu. Ayrıca bu filmin soundtrack'ını da Bee Gees yapmıştır. Disko 1980'lerin ortasından hafif hafif popülaritesini düşürmeye başladı. Ancak 1980 ve 1990'larda disko farklı tarzlarda geliştirlerek elektro dans adı verilen ilginç dans, punk ve tekno müzik oluştu.
 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Disko - Dans Türü

  Reklam  Daha çok eğlencenin mekanı olarak Batıyı biliriz fakat dansların ana kaynağı Doğu ülkeleridir. Disko tarzı dansların ana kaynağı da burasıdır. Zamanla Batıya kaymıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi