İlk Türk Dünya Haritasında neler vardı?

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Harita Kadastro Bölümünden İlk Türk Dünya Haritasında neler vardı? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  TUANA
  Emekli
  Reklam

  İlk Türk Dünya Haritasında neler vardı?

  Reklam  İlk Türk Dünya Haritasında neler vardı?

  Forum Alev
  İlk Türk Dünya Haritasında neler vardı?
  Kaşgârlı Mahmud'un Divan-ü Lugat't-Türk adlı eserine ilave ettiği ilk Türk Dünya Haritasında, Türklerin yaşadığı bölgeler ile, bunların ilişkide bulundukları bazı ulus ve ülkeler gösterilmiştir. Bu harita Orta Asya'nın büyük bir kısmını, Çin ve Kuzey Afrikayı içermektedir. Batı yönünde Volga nehrine dayanmaktadır. Dünyanın tepsi gibi düz , ancak yuvarlak olduğu kabul edilen bu harita bir kroki özelliğindedir. Haritada dağlar kırmızı, denizler yeşil, kumluk sahalar sarı, ırmaklar mavi renklerle gösterilmiştir. Haritanın ana merkez noktasını Türk Hükümdarlarının oturdukları Balasagun şehri teşkil etmektedir.
  Diğer coğrafi adlandırmalar, yer adları ve ülkeler de, haritanın merkezine göre ayarlanmıştır. Yönler eski Türk geleneğine uygun olarak Orhun Kitabelerindekine paraleldir. Buna göre haritanın esas yön alma noktasını, doğu teşkil etmiştir.
  Türklerin ilgisi bulunmadığı alanlar ve uluslar, haritada yer almamıştır.
 2. 2
  AKBİLE
  Bayan Üye

  Cevap: İlk Türk Dünya Haritasında neler vardı?

  Reklam  İlk Türk Dünya Haritasında neler vardı?, muhtemelen bir köyün başına çıkmış bir köy azasının çizdiği kabataslak bir haritadır :) tabiki türkler yapmış ise orta asyayı göstermelidir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi