Osmanlı döneminde yapılan ilk atlaslar hangileridir?

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Harita Kadastro Bölümünden Osmanlı döneminde yapılan ilk atlaslar hangileridir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  TUANA-
  Yeni Üye
  Reklam

  Osmanlı döneminde yapılan ilk atlaslar hangileridir?

  Reklam  Osmanlı döneminde yapılan ilk atlaslar hangileridir?

  Forum Alev
  Osmanlı döneminde yapılan ilk atlaslar hangileridir?

  Ali Macar Reis ve Atlası
  Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi Hazine Kitaplığı'nda bulunan Ali Macar Reis Atlası, yedi haritadan oluşur. Atlas, dönemine ait kahverengi bir cilde sahiptir. Ön ve arka kapakların ortasında Osmanlı cilt sanatının süsleme öğesi şemse bulunur. Kapakların kenarı ayrıca altın yaldız, zencerek ve cetvelle çevrelenmiştir. Yılların etkisi ile bu yaldızlar silinmeye yüz tutmuştur. 18 sayfadan oluşan atlasta, haritalar yedi çift sayfa üzerinde 31x43 santimlik alanı kaplar. Deri parşömen üzerine çizilmiştir. Atlasta yer alan ilk altı harita , XVI. Yüzyıl Osmanlı Deniz Haritalarının tipik örneğidir.

  Atlas-ı Hümayûn
  İstanbul Arkeoloji Müzesi Kütüphanesinde bulunan ve 16. Yüzyıldan günümüze ulaşan nadir Osmanlı Atlaslarından biridir. Adından da anlaşacağı gibi, Atlas-ı Hümayûn, Saray için Nakkaşhanede üretilmiş bir eserdir. Atlası, 1984 yılında Amerikalı araştırıcı Thomas D. Goodrich tespit etmiş ve tanıtmıştır.
  Atlas, 35X53 cm. boyutlarındadır. Deri cildinin ön ve arka kapakları bezemelerle süslüdür. Cildin ön ve arka kapakları içinde yer alan yan kağıdı, Osmanlı ciltlerinin olağan malzemesi ebrulu kağıttan oluşmaktadır. Atlas, on deri parşömen yapraktan oluşmaktadır. Haritalar karşılıklı çift sayı üzerinde 53X70 cm.lik alanı kaplar. Bu ebatlarıyla, Ali Macar Reis Atlası'na göre daha büyüktür.

 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Osmanlı döneminde yapılan ilk atlaslar hangileridir?

  Reklam  Özellikle Ali Macar Reisin çizdiği haritalar çok önemlidir.Mükemmel denecek tarzda haritalar çizmiş ve bunları Sultan 2.Selime sunmuştur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi