Ev Dekorasyonu

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Hobiler Bölümünden Ev Dekorasyonu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  Ev Dekorasyonu

  Reklam  Ev Dekorasyonu

  Forum Alev
  Aksesuarlarla doğru bir ev dekorasyonu


  Ev dekorasyonunun vazgeçilmez tamamlayıcıları olan aksesuarlar, her zaman gözde unsurlar olarak önemlerini koruyor.

  Önemli olan, onları belli bir amaca yönelik olarak doğru ve işlevsel kullanmak. Bunun yanı sıra evde var olan ve artık kullanmadığınız çeşitli objeleri, tarzlarını değiştirerek, boyayarak ve farklı amaçlara yönelik olarak kullanabilir, böylece yeni ve farklı aksesuarlar yaratabilirsiniz. "Aksesuarları evimde nasıl daha işlevsel kullanırım" diyorsanız, bu yazı tam size göre...

  Boş kalan köşeleri, tercihen içinde canlı bitkilerin olduğu bir saksıyla, çeşitli boyutlardaki çerçevelerle ya da tarzınıza uygun bir sandaye ile doldurabilirsiniz. Bu durumda seçeceğiniz aksesuarın ebatlarının mekanla uyumlu olmasına dikkat edin.

  Ne miktarda ve nasıl aksesuarlar kullanacağınız, yaratmak istediğiniz tarz ve atmosfere bağlıdır. Bu yüzden öncelikle ne tür bir dekorasyondan hoşlandığınıza karar vermelisiniz. Örneğin modern bir dekorasyondan hoşlanıyorsanız, sade ve yalın aksesuarlar seçmelisiniz.

  Eğer kendinizi etnik, otantik ya da egzotik gibi herhangi bir tarzla sınırlandırmak istemiyorsanız, aksesuar seçerken sizin için değerli olan objeleri tercih etmelisiniz.

  Öncelikle aksesuar kullanmak istediğiniz odayı dikkatlice inceleyip neler yapmak istediğinize karar verin. Bir parça renklilik ve canlılık katmak, ölü noktaları kapatmak ya da görsel bir ağırlık katmak istediğinizde, işe büyük obje ve aksesuarları yerleştirmekle başlayın. Ardından gerekli gördüğünüz yerlere küçük aksesuarlar koyun.

  Renkli ve havai şeylerden hoşlanıyorsanız, hareketsiz bulduğunuz yerlere küçük aksesuarlar koyabilirsiniz.

  Kanepeniz ne tarz olursa olsun; üzerine koyacağınız birkaç yastık veya bir şal onu çok daha zarif gösterecektir. Aksesuarları sadece satın almak durumunda değilsiniz. Örneğin eski ahşap bir masanın ayakları, mükemmel şamdanlar yapmak için idealdir.

 2. 2
  elifizmir
  Özel Üye

  --->: Ev Dekorasyonu

  Reklam  Dekorasyonun altın kuralları


  Evinizi dekore ederken bazı kuralları bilmeli, ona göre hareket etmelisiniz.

  * Mobilya seçerken rahatlık ön plânda tutulmalı.

  * Mobilyalar sağlamlığının yanı sıra aynı zamanda kullanışlı olmalı. Bu nedenle "L" kanapeler ve geniş koltuklar şimdi moda.

  * Mobilyalar takım olmak zorunda değil. Üçlü bir koltuğun yanına istediğiniz bir tekli koltuğu koyabilirsiniz. Önemli olan bunların bir araya geldiği zaman duvar rengiyle ve yer kaplamasıyla, uyumlu olması.

  * Doğru aydınlatma çok önemli.

  * Az ışık alan bir mekâna, tavandan ya da duvarlardan yansıtılan bir ışıklandırma yapılabilir.

  * Kullanılmayacak eşyalar alınmamalı.

  * Kumaş seçerken yıkanabilir, leke tutmayan kumaşlar tercih edilmeli.

  * Mekânın büyüklüğüne ve ışık alıp almadığına göre renkler belirlenmeli. Küçük mekânlarda, yer ve duvar renklerinin mümkün olduğu kadar birbirine yakın olması, o mekânı daha büyük gösterir.

  * Genel olarak açık renkler tercih edilmeli. Göz yoran hardal sarıları, pembeler mazide kaldı.

  * Küçük mekânlar ayna kullanılarak büyük gösterilebilir. Ayrıca küçük odalarda çok koyu resimler ya da uzun dolaplar kullanılmamalı. Daha alçak dolaplar ve yatay çizgiler tercih edilmeli.

  * Mekânları hayat tarzına göre dekore etmek çok önemli. Çok fazla televizyon izleniyorsa ona göre bir düzenleme yapılmalı.

 3. 3
  elifizmir
  Özel Üye
  Evinizin Büyük Görünmesini Sağlayın  Küçük bir evde yaşamak, küçük düşünmenizi gerektirmez. Önerilerimizi hayata geçirerek minik yuvanızın daha geniş ve ferah olmasını sağlayabilirsiniz.

  Koyu renkler küçük mekanlara karanlık ve kasvetli bir hava verir. Küçük mekanları canlı ve geniş göstermek için; renk seçiminde beyaz, krem ve açık sarıyı tercih edebilirsiniz.
  - Daha geniş bir hava yaratmak istiyorsanız, duvarlarda bordür gibi detaylardan kaçınarak, ayna gibi objelerden faydalanabilirsiniz.

  - Alçak tavanlı evinize yüksek tavanlı bir hava vermek ve ferah bir ortam yaratmak istiyorsanız, seçiminizi boyuna çizgili duvar kağıtlarından yana yapmalısınız.

  - Dekorasyonda açık renk mobilyanın yanı sıra cam ya da akrilik tablalı mobilyaları tercih ederseniz daha ferah bir görünüm elde edebilirsiniz.

  - Bir çalışma odasına ihtiyacınız varsa, var olan odalarınızdan birini paravan ya da tavana monte edilmiş raylı bir perde ya da kapı sistemiyle ayırın. Böylece kendinize şirin bir çalışma alanı yaratabilirsiniz.

  - Sandalye tercihinizde fazla yer kaplayan kollu sandalyeler yerine, sade ve minyatür tarzda olabilir. Böylece evinizde açıklıklar artar ve ferah bir alan kazanabilirsiniz.

  - Odanın yoğun ve kalabalık görünümünü azaltmak için göz hizanızı boş bırakabilirsiniz.

  - Banyo ve mutfak gibi mekanlarda kullanılacak seramiklerin ölçüsü ne kadar küçük olursa, mekan o kadar büyük görünür.

  - Büyük sehpalardan vazgeçemiyorsanız, yere yakın olanları tercih ederek görüntüden kazanabilirsiniz.

  - Salonda ağır bir büfe yerine televizyon, kitaplık ve büfe fonksiyonlarını içeren çok amaçlı sistemleri tercih ederseniz eviniz daha ferah görünebilir.

  - Masa ve sandalyeleri duvarlara yaslamak yerine, simetrik bir şekilde köşe ve duvarları boş bırakarak yerleştirmek alan kazandırır.

  - Depolama işleri için dolap yerine dekoratif kutulardan yararlanabilirsiniz.

  - Büyük dekoratif aksesuarlarınızı sehpa yerine yere yerleştirirseniz, daha geniş alan kazanacağınıza emin olabilirsiniz.

  - Evin girişindeki karışıklığı azaltmak için askılık yerine, kapalı bir portmanto kullanabilirsiniz.

  - Evinizin kör noktalarını belirleyip, değerlendirebilirsiniz. Sık kullanmadığınız tamirat aletleri, valiz, eski ayakkabı gibi eşyaları, tavandan koridor kapısının üzerine uzanan bir dolapta saklayabilirsiniz.

  - Perde yerine store ya da jaluziyi tercih ederseniz, perdenin yarattığı kalabalık görüntüden kurtulabilirsiniz.


 4. 4
  elifizmir
  Özel Üye
  Mobilya seçerken rahatlık ön planda tutulmalı.


  Mobilyalar sağlamlığının yanı sıra aynı zamanda kullanışlı olmalı. Bu nedenle 'L' kanepeler ve geniş koltuklar şimdi moda.

  Mobilyalar takım olmak zorunda değil. Üçlü bir koltuğun yanına istediğiniz bir tekli koltuğu koyabilirsiniz. Önemli olan bunların bir araya geldiği zaman duvar rengiyle ve yer kaplamasıyla, uyumlu olması.

  Doğru aydınlatma çok önemli.

  Az ışık alan bir mekana, tavandan ya da duvarlardan yansıtılan bir ışıklandırma yapılabilir.

  Kullanılmayacak eşyalar alınmamalı.

  Kumaş seçerken yıkanabilir, leke tutmayan kumaşlar tercih edilmeli.

  Mekanın büyüklüğüne ve ışık alıp almadığına göre renkler belirlenmeli. Küçük mekanlarda, yer ve duvar renklerinin mümkün olduğu kadar birbirine yakın olması, o mekanı daha büyük gösterir.

  Genel olarak açık renkler tercih edilmeli. Göz yoran hardal sarıları, pembeler mazide kaldı.

  Küçük mekanlar ayna kullanılarak büyük gösterilebilir. Ayrıca küçük odalarda çok koyu resimler ya da uzun dolaplar kullanılmamalı. Daha alçak dolaplar ve yatay çizgiler tercih edilmeli.

  Mekanları hayat tarzına göre dekore etmek çok önemli. Çok fazla televizyon izleniyorsa ona göre bir düzenleme yapılmalı.


 5. 5
  elifizmir
  Özel Üye
  Ev Aydınlatmasında Önemli Ayrıntılar  Ev içi aydınlatmasında en önemli ışık kaynağı güneştir. Ancak güneş ışığının
  yetersiz olduğu durumlarda ev içi aydınlatmada bazı ayrıntılara dikkat
  etmek gereklidir. Göz sağlığı ve ekonomik ışık kullanımı açısından
  bu ayrıntıları şöyle sıralayabiliriz:  Antre

  -Evin girişinde yaratılacak sıcak bir atmosfer evin samimi ve güvenli ortamıyla ilk karşılaşma gerekse konuklarla ilk karşılaşma açısından önemlidir. Girişte genel aydınlatmanın yanı sıra duvara yönlendirilmiş bir aydınlatma düzeni istenilen etki ve sıcaklığı sağlayacaktır.  Koridor

  -Işık kaynaklarını koridor boyunca dizmek uygundur. Yarı-şeffaf aplikler koridor boyunca kullanılabilir. Geniş açılı armatürler tercih edilmelidir. Koridor ile odalar arasında çok fazla ışık farkı olmamasına dikkat edilmelidir.  Oturma Odası

  -Pek çok faaliyetin gerçekleştiği bu oda tüm ihtiyaçlara cevap verecek şekilde aydınlatılmalıdır. Lokal veya genel aydınlatma sistemleri bu işi çözebilir. Tablo, aksesuar ve dolapların aydınlatılması daha rahat ve hoş bir mekan yaratılmasında yardımcı olacaktır. Bu odalarda gözü yormayacak endirekt aydınlatma sistemleri kullanılmalıdır. Sarkıt türü armatürler, abajur, aplik, lambederler bu mekanlar için idealdir. Bu mekanlarda kuvvetli halojen lamba kullanmaktan kaçınmak gereklidir. Aydınlatma ünitesi televizyon setinin üzerinde yada yakınlarında yer almalıdır.  Çalışma Odası

  -Çalışma yerlerinde direk yansımalar gözü rahatsız edeceği için armatürler ve çalışma yerlerinin konumları birbirine göre ayarlanmalıdır.

  -Uygun seçilmiş renkler çalışma zevki ve verimini arttırır. Işık kaynaklarının bilgisayar ekranında yansıma yapması görsel performansı etkiler. Enerji tasarruflu lambalar ile aydınlatma yapılıp, çalışma alanlarında muntazam gölgesiz aydınlatma sağlanmalıdır.  Yatak Odası

  -Genel aydınlatma için tavandan yansıtarak endirek aydınlatma kullanılmalı kitap okumak için baş ucu aydınlatması yapılmalıdır. Ayrıca armatürler yataktan kumanda edilebilmelidir.

  -Başucu aydınlatması yarı saydam bir aplikle yada komidin üzerine abajur konularak yapılabilir. Aynanın iki yanına monte edilecek armatürlerle tuvalet masaları için gerekli lokal aydınlatma sağlanabilir.

  -Bu arada çok az aydınlık düzeyi oluşturacak emniyet aydınlatması, çocukların güvenlik duyguları içinde yerinde bir tedbir olur.  Yemek Odası

  -Oda çok büyük değilse masa üzerinde bölgesel aydınlatma yeterli olacaktır. Yemek bölümü büyük bir odada yer alıyorsa genel aydınlatma uygulanmalıdır.

  -Sıcak ve renkli ışık kaynakları kullanılmalıdır. Masadan 1 m. Yükseklikte tavandan sarkan lambalar ideal aydınlığı sağlayacaktır.  Mutfak

  -Burada evin diğer bölümlerine göre daha fazla ışık kullanım kolaylığı açısından daha faydalı olur. Burada gölgesiz genel bir aydınlatmaya ihtiyaç vardır. Dolap altında kullanılacak floresan tipi armatürlerle tezgah üstünde lokal aydınlatma yapılabilir.

  -Genel aydınlatma ise sarkıt veya sıva üstü camlı armatürlerle ve sıcak renkli ışık veren lambalarla sağlanabilir. Dolap içlerine ise dekoratif amaçlı noktasal aydınlatmalar yapılabilir.  Banyo

  -Banyo gibi ıslak alanlarda neme dayanıklı, gömme veya sıvaüstü armatür ve aplikler kullanılabilir. Önü camlı armatür veya kapalı tip lambalarda bu mekanlar için kullanılabilir.

  -Ayna önlerinde ışığın göz almasını önlemek amacıyla, armatürler aynanın iki yanına konulmalı ve ışığın geliş doğrultusuyla bakış doğrultusunun geniş açı yapması sağlanmalıdır.
 6. 6
  elifizmir
  Özel Üye
  Boya Badana Yapmanın Püf Noktaları


  Boya yaparken öncelikle bilmeniz gerekenler şöyle belirtiliyor.

  • Mekanda ne gibi aktiviteler yapılacak?
  • Ne kadar ışık alıyor?
  • Dikkat çekici ve canlı bir yer mi istiyorsunuz, yoksa sakin ve durgun mu?
  • Yüksek bir tavan mı var yoksa alçak mı?
  • Bu mekanı büyütmek mi istersiniz, yoksa küçültmek mi?

  Canlı renkler odayı daraltır.

  Bir odayı canlı, parlak ve dikkat çekici renklerle dekore etmek isterseniz, canlı renklerin odanın hacmini daraltıcı bir etki yapacağını unutmayın.

  Kırmızı, pembe, turuncu ve sarı istediğiniz vurguyu verir. Bu renklerden hareketli ortamlarda en iyi sonuçlar alınır. Mutfağınızı veya bir kısmını bu şekilde dekore edebilirsiniz. Canlı ve parlak renklerin iyi duracağı diğer mekanlar, çocuk odası veya yemek odasıdır.

  Daha sakin ve yumuşak bir atmosfer arıyorsanız, yeşil, mor ve mavi bu tip bir etki yaratacaktır. Bu renkleri yatak odanızda veya çalışma odanızda da kullanabilirsiniz. Böylece, mekana geniş ve açıklık hissi veren bir etki de kazandırılmış olur.


 7. 7
  elifizmir
  Özel Üye
  Aksesuar Olarak MUM Kullanın  Çeşit çeşit renk, desen, koku ve modelleriyle, ev ve ofislerin vazgeçilmezi haline gelen mumlar, yorgun bir günün sonunda, sakin bir müziğin eşliğinde titrek ışıklarla tam istediğiniz gibi yanarken ruhunuz gevşemeye başladı bile.

  Bir zamanlar sadece elektrik kesintilerinde, sevgililer için hazırlanan şık ve romantik masalarda kullanılan mumlar yaşamımızın artık her alanında, ister sigara dumanından kurtulmak, ister stresi azaltıp rahatlamak isterse de dekorasyon ve zevk ve değişiklik için tercih ediliyor.  1990'ların sonundan bu yana pazarda tüketiciden yana oldukça ilgi gören bu sektör, kendini sürekli yenileyip geliştiriyor, mumlar şekilleniyor, çiçeklerle motifleşiyor ve kalıcı kokularıyla oldukça şık objeler halinde karşımıza çıkıyorlar. Günümüzde tasarımlarda mumlara önemli ölçüde yer veriliyor.

  Kendi başına mistik ve otantik bir obje olan mum denince akıllara ilk başta gelen ince uzun beyaz mumlar, ya da biraz daha şık uzun şamdan mumları yerlerini çoktan yeni türlerine bıraktı bile. Klasik beyaz mumlar sadece elektrik kesintileri için alınıyor.
  Jel mumlar; sigara dumanının yoğun olduğu ortamlarda tercih ediliyor. Kokulu mumlar, bireysel keyifler ve rahatlama için, kalın, formlu ve doldurulmuş mumlar, dekorasyon amaçlı olmak üzere kullanılırken, ince mumlar avizeler ve şamdanlar için tercih ediliyor.

  Bundan sadece 8-10 yıl öncesine kadar sadece restoran ve cafelerde karşımıza dekoratif objeler olarak çıkan mumlar, sanatçıların röportajlarında ve şarkıların kliplerinde çok sık görünmeye başlayınca tüketiciyle buluştu.

  Kişiler mum yakıp müzik dinleyerek sinirleri gevşetmenin yanında, mum ışığında kendilerini rahatlatıp dış dünyadan soyutluyorlar. Daha çok keyif için satın alınan mumun, Uzakdoğu’da mekana şans getirdiğine inanılıyor.

 8. 8
  manevra
  Üye
  çok güzeller saolun + rep

 9. 9
  P.Alemdar
  Üye
  anlasildi tesekkurler

 10. 10
  *ηαzo*
  Yeni Üye
  Çok güzel bilgiler vermişsiniz.İşime çok yarıyacak.
  Teşekkürler...


 11. 11
  sagocu_kız
  Bayan Üye

  --->: Ev Dekorasyonu

  Reklam  Ev Dekorasyonu...
  Bilgiler için teşekkürler ;)

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi