Robot Nedir? Resimli Robot Yapımı..

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Hobiler Bölümünden Robot Nedir? Resimli Robot Yapımı.. ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  siyah_in_ci
  Usta Üye
  Reklam

  Robot Nedir? Resimli Robot Yapımı..

  Reklam  Robot Nedir? Resimli Robot Yapımı..

  Forum Alev
  Robot nedir?


  Resimler kırıldı arkadaşlar özür dilerim

  Önce karar verelim. Robot nedir? Robot duyargaları (sensör) ile çevresini algılayan, algıladıklarını yorumlayan, bunun sonucunda karar alan (yapay zeka), karar sonucuna göre davranan, eylem olarak hareket organlarını çalıştıran veya durduran bir aygıttır.
  Bu tanıma göre bilgisayara paralel port ile bağlı ve klavyeden kontrol edilen bir araba robot değildir. Çünkü kendisi tek başına karar vermemekte, bizim klavyeden verdiğimiz talimatları uygulamaktadır. Ancak aynı araba duyargaları ile algıladıklarını yorumlamak üzere bilgisayarın mikroişlemcisini kullanıp, yorumlatıyor ve kendi karar alabiliyor, algılamalarına gore bizden bağımsız davranabiliyorsa o artık bir robottur.
  Örneğin arabanın önüne eklenecek sensörden bir sinyali alınca, algıladığı sinyali bilgisayarın mikroişlemcisine yorumlatıp önünde bir engel oduğunu anlayıp, kendiliğinden sağa veya sola dönüyorsa arabanız artık bir robottur.
  Robot yapmak kolay iş değildir. Cesaret, çaba, yoğun uğraş, sabır ve en önemlisi başarma arzusu ve kararlılıgı gerektirir. Uykusuz geçen geceler başarının sırrıdır

  Önce temel elektronik ve mekanik bilgileri ile tanışmış olmak veya öğrenmek için zaman ayırmak gerekir. Devamı ise okumalarınız ve deneylerinizle adım adım gelir. Konu ile ilgili bilginiz derinlemesini olmasını gerektirmez. Elektronik devre şemaları mutfak reçeteleri gibidir. Bir düzine sembol öğrenmeyi gerektirir. Ancak bir kaç günde öğrenebilir, devre şemalarını okuyabilirsiniz.

  Analog ve dijital elektronik nedir?
  Direnç, kondansatör, transistör, entegre ve diğer elektronik aksamın işlevlerini öğrenmek gerekir. Çok az parça içeren basit devrelerle başlayıp ilerleyeceksiniz. Bilgilerinizi geliştirdikçe daha gelişmiş karmaşık devreleri çözecek veya mevcut bir devreyi ihtiyacınıza göre değiştirebileceksiniz.

  Robotun şasi, gövde ve hareket aksamının imali için biraz mekanik, biraz da el becerileri gerektirir. Ahşap, aluminyum, plastik malzemeleri kesmek, bükmek, delmek, yapıştırmak, şekillendirmek gibi işlemler gerektirir. Bu işleri yaparken her zaman koruyucu önlemler alın, kendinize zarar vermeyin. Gerektiğinde el becerileri sizden iyi olan arkadaşlarınızdan veya aile bireylerinizden yardım alın.

  Temel bilgi ve becerilerinizi kitaplar okuyarak, deneyler yaparak sebat, sabır ve öğrenme arzunuz ile geliştireceksiniz. Bunun sonucunda, çalışan işleyen kendi robotunuzu yapabilecek seviyeye geleceksiniz. Öğrenmenin bir yolu da deneme yanılma metodudur. Hata yapmaktan çekinmeyin. Yanlışlar öğreticidir. Bir sorunla karşılaştığınızda yoğun çabalar sonucunda sorunu hala çözemiyorsanız, işinizi bir kaç gün bir kenera bırakın, yaptığınız işlemleri not alın. Belki de bilim adamları tarafından henüz çözülmeyen bir durumla bir olayla karşı karşıyasınız!!!
  Bir kaç gün sonra araştırma ve çabalarınız hala sonuç vermiyorsa, robot grubumuza yazarak grup üyelerimizden yardım isteyin. Kendinizi motive edin, başarma arzunuzu kamçılayın, kendi kendinize "başaracağım!" deyin.

  ROBOTİĞİN TEKNİĞİ:Hobi robotları yapmak zor değildir mekanik elektronik ve her proje için şart olmamakla birlikte az bir programlama bilgisi gerektirir. Her birinden kendinizi geliştirmeniz "robotik aklınızın" gelişmesi demektir. Çok iyi tasarımlar iyi bir malzeme bilgisinden geçer; iyi stratejiler güçlü programcılık sayesinde yapılabilir.
  İLK ROBOT :
  Hazır kit almak? Hazır devrelerden imal etmek? Kendi tasarımınızla yapmak? Çıkma parçalardan üretmek?
  Bu sorulara cevabı temel elektronik ve mekanik bilgileriniz ve el becerileriniz verecektir.
  Size önerim ilk robot yapımına hazır kitlerle başlamak gerekir. Burada da el becerilerinize uygun olarak iki şekilde başlayabilirsiniz.

  1) Sadece tornovida ve ellerinizi kullanarak monte edebileceğiniz lehim gerektirmeyen hazır robot kitleri.

  Artık birçok oyuncak firması tornovida ve elle basitçe monte edilebilen robot kitlerini ürün serilerine eklemişlerdir. Robotlar artık vazgeçilmez ürünlerden olmuştur. En ünlüleri Lego Mindstorms robot kitleri veya Fischertechnik'in robot kitleri. Geniş bilgi için :
  http://mindstorms.lego.com/eng/default.asp?
  http://www.fischertechnik.de
  http://www.fischertechnik.com  Maalesef bu eğitici robotlar ülkemizde satılmamakta ve posta ile ülkemizdeki gümrük sorunları ve mevzuatı, imalatçlarının ticari politikaları sebebiyle gönderilmemektedir. Yurtdışına giden yakınlarınız aracalığıyla satın alabileceksiniz. (15/08/2006 tarihli not: Lego Mindstorms setleri artık alabileceğiniz bir adres var. Irtıbat icin:Mert Balin, mert.smartkids.com.tr Tel: 0212 280 1970)

  Bu eğitici robot kitleri sayesinde robotik ve elektroniğin ilkelerini, robot devreleri, robot programlama gibi temel bilgileri ögrenirsiniz. Bu robotlara diğer robotların yaptığı tüm işleri yaptırabilirsiniz.
  İleride, daha gelişmiş veya değişik işlevli robotlar yapmak istediğinizde Lego veya Fischertechnik'in parçaları ile ön maketi hazırlamanız için iyi malzeme olacaklardır.


  2) Biraz mekanik, lehimleme gerektiren hazır robot kitleri.
  Bu kitler gövde şasi, vidalar elektronik parçalar dahil şekillenmiş tüm parçarı ile satılmaktadır. Sizlere sadece birleştirmek kalıyor. Bu tip robot kitlerini aşağıdaki sitelerden bulabilirsiniz.
  http://www.solarbotics.com
  http://www.parallax.com
  http://www.acroname.com
  http://www.robotshop.ca
  http://www.robotstore.com
  http://www.lynxmotion.com
  http://www.roguerobotics.com
  Ve bu sitelerin Avrupa ülkelerindeki muhtelif bayileri...  Bu sitelerin sattığı hazır robot kitleri ile birlikte bir montaj şeması ve adım adım montaj kılavuzu gelmektedir. Bu broşürü mutlaka sonuna kadar okuyunuz, Bu montaj broşürü bir çok sorunuza cevap verecektir.
  Bu hazır kitleri monte ederken önce parçaları, sonra devreleri mutlaka inceleyiniz. Bilgi ve becerilerinizi projeyle eşleştiriniz. Bu daha sonra daha karmaşık zor projeleri gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır. Bilgi beceri seviyenizi yükseltmeden karmaşık zor projelere başlarsanız, işin sonunu getirmededen vazgeçme, pes etme ihtimali de yüksek olur.
  Bu hazır kitleri monte ettikten sonra çalışması için, bilgisayarınızın yardımı ile mikrodenetleyicisini veya kontrol kartını programlamak gerekebilir. Daha sonrasında, arzunuza göre kitte olmayan sensörler ve diğer aksamlar ekleyip, programlayıp robotunuzu yenileyebilir, kişiselleştirebilisiniz.
  Herşey sizin hayal gücünüze bağlıdır. Hayal gücünüzü aktifleştirin, ortaya özgün tasarımlar çıksın.


  HAZIR DEVRELERDEN ROBOT YAPMAK
  Internet'teki muhtelif web sitelerinde veya Amazon kitabevinde satılan kitaplardan bir çok hazır proje bulabilisiniz.
  Dünyadaki bir çok hobi robotsever deneyimlerini yeni başlayan diğer hobi robutçulara açmaktadır. Bunlar kendi deneyimlerini kişisel robot sitelerinde veya grup sitelerinde duyurmakta, diğer insanlarla paylaşmakta, kitaplarında yayınlamaktadırlar.
  Web sitelerinin bazıları:
  http://www.solarbotics.net
  http://www.robotics.com/robomenu/index.html
  http://www.robotroom.com
  http://www.wildrice.com/HBRobotics/H...ldersBook.html
  http://robots.net
  http://www.seattlerobotics.org
  http://www.robbot.org

  kitapların bazıları:
  Robot Building for Dummies by Roger Arrick
  Robots, Androids and Animatrons: 12 incredible projects you can build by John Iovine
  Junkbots, Bugbots & Bots on Wheels by Dave Hrynkiew and Mark W. Tilden
  123 Robotics Experiments for the Evil Genius by Myke Predko
  Insectronics : Build Your Own Walking Robot by Karl Williams
  PIC Robotics : A Beginner's Guide to Robotics Projects by John Iovine
  Build Your Own Robot! By Karl Lundth.
  Robot Building for Beginners by David Cook

  KENDİ TASARIMINIZLA ROBOT YAPMAK
  Yaratıcılık ve mucitlik hiç kimsenin tekelinde değildir. Üniversitelere, büyük şirketlere, profesörlere, büyük şahsiyetlere özgü birşey, bir özellik değildir. İçinizdeki yaratıcılık gücünü serbest bırakın.
  Robot tasarımına başlarken kendimize soracağımız temel soru “Bu robot ne iş yapacak? Nasıl yapacak? Nasıl sonuçlandıracak?” Bu soruların cevapları önemlidir. İşleri görevleri sınırlayarak, basitleştirerek, robotunuzun boyutunu, kapasitesini, şeklini tasarlayabileceksiniz. Ayrıca etrafınızdaki meraklı kişilerin klasik sorusuna “Bu robot ne yapar? Ne işe yarar?” rahat cevap verebileceksiniz.
  Bu sorunun cevabı robotun yapacağı işlere göre kullanılacak anaparçaları belirlemenize robotu tasarlamanıza yarar.
  Örneğin bir sumo robot tasarlamak ve yapmak istiyorsak aşağıdaki özelliklere ve organlara sahip olmalıdır.


  Çarpmalara dayanıklı sağlam bir şasiye ve gövdeye sahip olmalıdır. Bunun için metal tercihen aluminyum malzemeden yapılmalıdır.
  Kendinden hareket edebilmesi için güç kaynakları şarj edilebilir, uzun süre dayanıklı pil veya batarya olmalıdır.
  Güçlü hareket ve itme kabiliyeti için 2 veya 4 adet güçlü elektrik motoruna, yine yerde tutunma kabiliyeti yüksek tekerlere ihtiyaç vardır.
  Robot ringteki rakibini hızlıca bulabilmelidir. Bunun için detektörlere ihtiyacı olcaktır. Bu işlevi IR (infrared) ve/veya ultrasonik sensörlerle yerine getirecektir.
  Robot ringin (dohyo) dışına çıkmamalı, kenera geldiğinde hemen içeri doğru kaçmalıdır. Bunun için beyaz kenar çizgisini görmelidir. Bunun için beyazı diğer renklerden ayırt eden kontrast sensörlerine ihtiyacı olacaktır.
  Sumo robot yarışlarında kural olarak başlama düğmesine basıldığından 5 sn sonra hareket etmelidir. Dolayısıyla, robotun bir zaman sayacına (timer) ihtiyacı olacaktır.
  Sumo robot yarışlarında boyut ve ağırlık sınırları vardır. Dolayısıyla, mini sumo robot max. 10x10cm boyutlarında, max. 0,5kg ağırlığında, normal sumo robot ise max. 20x20cm boyutlarında, max. 3kg ağırlığında olmalıdır.

  Robotun yukarda sayılan temel işlevleri yerine getirebilmesi, görevlerini kusursuz yerine getirebilmesi için donanımları ve duyargaları (sensörler) araclığıyla algıldağı sinyalleri yorumlayacak, hareketlerini kontrol edecek, denetleyecek, yönlendirecek, gerektiğinde programlanabilir bir mikrodenetleyiciye ihtiyaç vardır.
  Robotun duyargaları ile algıldıklarını mikroişlemciye ileten, mikroişlemciden gelen sinyalleri hareket motorlarına ileten, sinyalleri yukselten veya azaltan birçok elektronik arayüz devre gerekecektir. Bu arayüz devrelerin ihtiyacı bir çok entegre, direnç, transistör, kondansatörlere ihtiyaç olacaktır.

  Sumo robot ring dışında da bazı işlevleri yerine getirmesini istiyorsak robota ek özellikler ekleyebiliriz. Örneğin çizgi takip etmesini istiyorsak, çizgi takip sensörleri ekleyebiliriz.

  Robotunuzun özellikleri, yapacağı işler ve görevleri hiç bir zaman sizin teknik bilgi ve becerilerinizin ötesinde, mali bütçe limitlerinizin üstünde olmamalıdır. Robotunuzun ön tanımlarını yaptıktan sonra robotunuzun kaba şemasını, daha sonrada kısım kısım devre şemalarını çiziniz. Bu devrelerin yapımı için lazım olan tüm parçaları bir kağıda yazıp bir pazar araştırması yapın. Bulunmayan veya pahalı parçalar için alternatifleri araştırın. Bütçe limitlerinize ve teknik becerilerinize uygun robotun son şeklini tanımladıktan ve tasarımını yaptıktan sonra asıl şemasını ve elektronik devrelerini tekrar çiziniz. Yapılacak iş ve zaman planını belirleyiniz. Daha sonra da belirlenen iş ve zaman planına uygun satın alma, montaj, programlama ve çalıştırma işlemlerini gerçekleştirerek robotunuzu tamamlayınız.

  Robotunuzu yaparken önce gövde şasiyi imal edin. Motorları şasiye bağlayın, motorlara tekerleri veya ayakları bağlayın. Elektronik aksamı bağlamadan ve lehimlemeden önce mutlaka deney board'u üzerinde deneyin. Devrenin çalıştığından emin olun. Bu sizleri daha sonra çıkabilecek bir çok sorundan kurtaracaktır.
  Kendi tasarımınızla robot yaparken yukarıda verilen web sitelerinden ve kitaplardan faydalanabilirsiniz. Orta veya ileri seviyede elektronik ve robotik deneyimine sahipseniz aşağıdaki kitaplar da sizlere yardımcı olacaktır.
  The Robot Builder's Bonanza by Gordon McComb,
  Programming Robot Controllers by Myke Predko,
  Constructing Robot Bases by Gordon McComb,
  Bulding Robot Drive Trains by Dennis Clark and Michael Owings,
  Robot Mechanisms and Mechanical Devices Illustrated by Paul E. Sandin,
  Robotics, Mechatronics and Artificial Intelligence by Newton C. Braga,

  Çıkma parçalardan robot imal etmek:

  Hayal görmemek lazım. Çıkma parçalardan tam bir robot yapmak imkansız değilse de çok zordur. Çıkma devşirme parçalardan robot yapmak isterseniz bile yeni alınması gereken parçalar gerekebilir. Özellikle elektronik entegreler, aksamlar, sensörler, mikroişlemciler, mikrodenetleyiciler oyuncaklarda veya köşedeki süpermarkette bulunmaz. Bunları ancak uzman çarşıları dolaşarak, araştırarak, bulabilir, satın alabilirsiniz.
  Değişik hurda malzemelerden (sağdan soldan bulabieceğimiz şeylerden..) aşağıdaki çıkma parçaları kulanabilirsiniz:
  Düşürüp kırdığınız CD playerden, walkman'den motorlar, dişliler, yaylar, vida ve somunlar,
  Elektronik oyuncaklardan motorlar, dişliler, tekerler,
  Hurda çağrı cihazlarından çok küçük motorlar,
  Cep telefonlarından, kızaklarından yine minik güçlü az akım alan motorlar,
  CD okuyuculardan ve kızaklarından muhtelif motorlar, dişliler,
  Yazıcılardan motorlar, dişliler, paletli tank imali için bantlar,
  Bilgisayarların floppy disklerinden, hard disklerinden güçlü motorlar,
  Bilgisayarların toplu farelerinden encoder'lar,
  Laser yazıcı kartuşlarından plastik levhalar,
  Bazı eski polaroid fotoğraf makinalarından ultrasonik sensörler,
  Otomobil sileceklerinden 2 vitesli güçlü motor ve reduktör dişliler,
  Bu liste, yaratıcı hayal gücünüze, gözlem gücünüze bağlı şekilde uzayıp gider... Size önerim eski CDromlar satın alıp parçalamanızdır. hem çok zevklidir hemde içinden robotik için faydalı bir çok malzeme çıkar. 2 dc motor 2 mıknatıs butonlar mercek ve bolca dişli bir CDromdan çıkabilen parçalardır.
  Çıkma, yapacağınız elektronik devreler ve aygıtlar kendi orjinal tasarımlarınızla robot yapma yolunda önemli deneyimler kazandıracaktır.

  SORUNLAR:
  Güç verildiğinde hemen çalışan, mükemmel işleyen robot çok nadirdir. Sorunlar, hatalar her zaman beklenen olağan olaylardır. Sorunlar sizden ve/veya malzemeden kaynaklanmış olabilir.
  Bu sorunlar mekanik olabilir, ters bağlantılar olabilir, lehimler yanlış veya yetersiz olabilir. Robot gereğinden ağır olabilir. Tasarım hatalı olabilir.
  Sorunlar elektronik olabilir. Devreler elektrik almıyor olabilir. Kablolama hatalı olabilir. Entegreler 5 volttan yüksek akım almış, hasarlanmış olabilir. Bazı bölümlerin, parçaların lehimi iyi yapılmamış olabilir, transistörler veya entegreler lehim anında fazla ısıdan yanmış olabilir.
  Sorunlar mikroişlemcinin programlanmasında yazılan programın bir cümlesinin hatalı yazılmasından kaynaklanmış olabilir.
  Hata kaynakları bir çok nedenden olabilir. Ancak, bu sorunları çözerken yapılan çabalar, gayretler daha mükemmel robotlar da yapmayı öğretir.

  SONUÇ TABLOSU:

  Hazır kitten
  Hazır devreden
  Kendi öz tasarımlarınızdan
  Maliyet
  Aynı
  Aynı
  Aynı
  Zorluk
  Az
  Çok
  Çok fazla
  Öğrenme
  Çok
  Çok
  Çok fazla
  Araç-gereç
  Az
  Çok
  Çok
  Tasarım
  Az
  Az
  Çok
  Yaratıcılık
  Az
  Çok
  Çok fazla
  Deneyim
  Az
  Çok
  Çok fazla
  Keyif
  Çok
  Çok
  Çok


  Robot yapmaya nasıl başlarsanız başlayın, hangi robotu yaparsanız yapın, zamanınızı çok eğlenceli ve faydalı şekilde harcayacak, çok değerli deneyimler sonucunda robotik, elektronik ve programlama konusunda sağlam bilgi temeline kavuşacaksınız.
  Robot yapmak aşağıdaki konularda bilgi düzeyinizi geliştirir.
  Güç kaynakları, piller, bataryalar, güneş pilleri,
  Motorlar, dişliler, reduktörler, hareket mekanizmaları, kontrol aygıtları ve şekilleri,
  El aletleri kullanma becerisi, malzemeleri kesme, bükme, şekillendirme becerisi
  Tasarım, şekillendirme, montaj, yapıtırma, lehimleme becerisi,
  Temel elektronik ve mekanik,
  Transistörler, kondansatörler, entegreler, sensörler
  Mikroişlemciler, mikrodenetleyiciler, entegre devreler,
  Yapay zeka, algoritmalar, programlama, makina dilleri
  Yani kısaca küçük endüstri bilgileri..
  Bu da sizlere birçok alanda deneyim sağlayacaktır. Robotik birçok disiplinle (mekanik, elektrik, elektronik, bilgisayar, yapay zeka) kesisen ve her gün gelişen bir teknolojidir. Robotlarla ilginiz, çevrede, basında robotik ile ilgili haberleri ilgiyle algılamanıza, robotik teknolojisi ile ilgili gelişmeleri ilgiyle izlemenize sebep olacaktır.
  Robotlar ile yapacağınız oyun ve deneylerinizle hergün yeni bir şey ögrenirsiniz, yeni bir buluş yaparsınız. Bu buluş daha önce başkaları tarafından icad edilmiş olsa bile, yine de buluştur. Sizlere
 2. 2
  siyah_in_ci
  Usta Üye

  --->: Robot Nedir? Resimli Robot Yapımı..

  Reklam  ŞİMDİ ÇOK BASİT BİR ROBOT YAPALIM

  Bu robotumuz ilerlerken engelleri sensorleriyle algılayıp yön değiştirecek
  :::: Malzemeler ::::

  2 motor çin motoru olabilir

  2 küçük ataş

  1 yuvarlak boncuk

  2 AA ya da AAA pil

  1 pil haznesi AAA ya da AA

  1 metre telefon kablosu

  2 switch SPDT (tek kutuplu çift yönlü)

  Silikon ve temel lehim aletleri  :::: Malzemeler ::::

  Kabloları küçük parçalara kesin ve 1'er cm uclarından soyun.

  Komponentleri gruplayın

  kabloları motorların ve switchlerin uçlarına lehimleyin

  Pil kutusunada bağlantıları yapın .

  Pil kabzasından 3 kablo çıkacak şekilde görülen mavi kablo pilin kabzasının diğer ucuna lehimlenecek bu şekilde 1,5 volt'a sahip oluyoruz.

  Pil haznesini ters çevirin ve switchleri silikonla hazneye şekildeki gibi sabitleyin.

  motorlarıda şekilde görüldüğü gibi pil haznesine sabitleyin pil haznesi bu projede robotun gövdesi olatak kullanılmıştır.

  Büyük ataşı açın ve düğmeyi içine geçirin

  ataşı şekildekine benzer ya da farklı bir şekile getirin


  Şemada görüldüğü gibi bağlantıları lehimleyin


  Bu da devre şeması


  2 Küçük ataşı şekildeki gibi açın


  switchlerin üstüne lehimleyin


  Otomatımız hazır pilleri takınca ileri hareket edecek engele duyargası deyince; engelden kaçacak şekilde ters motoru durduruyor. Otomat bu şekilde engellerden kaçıyor. 3. 3
  Ziyaretçi
  Arkadaşlar robot bir yapay zekadır.:) :) :):) :) 4. 4
  Ziyaretçi
  arkadaşlar herkez robotu kendi yapabilir.

+ Yorum Gönder
robot nedir ne işe yarar,  robotlar neler yapabilir,  atık malzemelerden robot yapımı,  content
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi