Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Camisi (İncesu)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Camisi (İncesu) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Camisi (İncesu)

  Reklam  Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Camisi (İncesu)

  Forum Alev


  Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Camisi (İncesu)
  Kayseri İncesu ilçe merkezinde bulunan Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Külliyesi’nin bir bölümünü oluşturan camiyi, Merzifonlu Kara Mustafa Paşa 1670 tarihinde yapı topluluğu ile birlikte yaptırmıştır. Bunu belirten bir kitabe cami ve hamamın giriş kapıları üzerindedir. Ancak yapının mimarı hakkında bir bilgi bulunmamaktadır.

  Yapı topluluğu ile birlikte cami değişik tarihlerde restore edilmiştir. Cami ile cami avlusuna girişi sağlayan kuzey kapı ile dükkanlar arasındaki onarım kitabesinde ilk onarımının 1860 yılında Sultan Abdülmecit (1839-1861) zamanında yapıldığı yazılıdır. Sonraki yıllarda cami Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce 1953-1954 yılında onarılmıştır.

  Külliyenin batısında geniş bir avlunun merkezinde olan cami, kare planlı olup, üzeri sekizgen kasnaklı bir kubbe ile örtülmüştür. Kubbenin dört köşesine üzerleri kubbeli birer ağırlık kubbesi yerleştirilmiştir. Kubbe kasnağının kuleler dışında kalan bölümlerinde yuvarlak kemerli, alçı şebekeli birer pencere bulunmaktadır. Yöresel kesme taştan son derece itinalı bir şekilde yapılan caminin önünde üç bölümlü bir son cemaat yeri bulunmaktadır. İbadet mekanı iki sıra halinde altta dikdörtgen, üstte de sivri kemerli alçı pencerelerle aydınlatılmıştır. Pencereler alt sırada ve üst sırada üçer adettir.

  Caminin kuzeybatı köşesinde kare kaideli, üzeri ince silmeli, yuvarlak gövdeli ve tek şerefeli minaresi bulunmaktadır.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Camisi (İncesu)

  Reklam  Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Camisi kayseri incesuda yaptırılmıştır yapım tarihi 1670 yılıdır ve yapı topluluğunun bir parçası olarak yapılmıştır+ Yorum Gönder
incesu merzifonlu kara mustafa paşa camii
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi