Güpgüpoğlu Konağı Etnoğrafya Müzesi (Melikgazi)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Güpgüpoğlu Konağı Etnoğrafya Müzesi (Melikgazi) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Güpgüpoğlu Konağı Etnoğrafya Müzesi (Melikgazi)

  Reklam  Güpgüpoğlu Konağı Etnoğrafya Müzesi (Melikgazi)

  Forum Alev


  Güpgüpoğlu Konağı Etnoğrafya Müzesi (Melikgazi)
  Kayseri’deki Güpgüpoğlu Konağı 1417-1419 tarihlerinde harem ve selamlık olmak üzere iki bölüm halinde yapılmıştır. Sonraki dönemlerde konak çevresine yapılan bir takım eklerle genişletilmiştir. Batısında ahşap kolonlar üzerinde yükselen, sonradan ilave edilmiş bir köşk bölümü bulunmaktadır. Kayseri’nin en eski evlerinden biri olan bu konağın bazı odalarında sedef kakmalar, tavana kadar uzanan ahşap işleme ve desenlerle süslü bölümler vardır.

  Konağın haremlik bölümünde harem odası, sofa, gelin odası, misafir odası, günlük yaşamın geçtiği oda ve gelin-damat odası bulunmaktadır. Selamlık bölümü konağın doğusundaki kale duvarlarına yaslanan iki katlı bir yapıdır. Güpgüpoğlu Konağı Kültür Bakanlığı’nca 1990-1992 yıllarında restore edilmiş, Kayseri Arkeoloji Müzesi’nin yönetiminde 18 Mayıs 1995’te Etnoğrafya Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

  Müzenin alt katında sergi salonu bulunmaktadır. Yapının dışarısından bir merdivenle çıkılan üst kattaki odalar orta holün çevresinde sıralanmıştır. Bunlardan büyük odada Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine tarihlendirilen cam eserler, çiniler, ahşap ve madeni eserler sergilenmektedir. Bunun yanındaki ikinci odaya giriş koridorunda kesici ve ateşli silahlar ve Kayseri yöresine özgü erkek giysileri bulunmaktadır. Buradaki küçük odada ise Kayseri yöresine ait kadın kıyafetleri ile süs eşyaları bulunmaktadır. Konağın güneyinde bulunan iki odada ise İslam dönemine ait çeşitli sikkeler, el yazmaları, bakır ev eşyaları, halı ve kilimler bulunmaktadır. Konağın kuzeyindeki yarı açık köşkte, Türkmen çadırı, bahçede de İslam dönemine tarihlenen mezar taşları sergilenmektedir.


  Cumhuriyet Mahallesi, Tennuri Caddesi
  Tel : (0352) 222 21 48

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Güpgüpoğlu Konağı Etnoğrafya Müzesi (Melikgazi)

  Reklam  Güpgüpoğlu Konağı Etnoğrafya Müzesi (Melikgazi) kayseride bulunuyor haremlik ve selamlık olarak iki bölümden oluşan yapı 1990 yılında restore edilmiş 1995 yılındada müzeye çevrilmiştir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi