Dev Ali Türbesi (Develi)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Dev Ali Türbesi (Develi) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Dev Ali Türbesi (Develi)

  Reklam  Dev Ali Türbesi (Develi)

  Forum Alev


  Dev Ali Türbesi (Develi)
  Kayseri, Eski Develi’de, yerleşime hakim bir yerde bulunan türbenin kitabesinde Dev Ali isimli bir kişiye ait olduğu yazılı ise de yapım tarihi belirtilmemiştir. Türbenin batısındaki kapı ve yan taşları üzerinde bazı yazılar bulunuyorsa da bunla okunamamıştır. Bununla beraber türbenin mimari üslubu XIII. Yüzyılın sonlarına ait olduğunu göstermektedir.

  Türbe sekizgen kaide üzerinde sekizgen gövdelidir. Üzeri içten kubbe dıştan sekiz satıhlı piramidal bir külahla örtülmüştür.Muntazam düzgün taştan yapılmış olan türbenin mumyalık ve mescit bölümleri bulunmaktadır. Bunların kapıları batıya açılmakta olup aynı cephededir.Mumyalık kısmı içeriden dikdörtgen planlı olup üzeri tonozla örtülmüştür. İçerisi doğu, batı,güney ve kuzey duvarlarına açılan mazgal pencerelerle aydınlatılmıştır. İç mekanın güneyinde yarım daire bir niş içerisine mihrap yerleştirilmiştir. Ayrıca türbe içerisinde Dev Ali’nin sandukası bulunmaktadır. Türbe içerisinde ve kapı girişinde diğer Selçuklu kümbet ve türbelerinde olduğu gibi bezeme bulunmamaktadır.

  Türbe onarılmış ve günümüze iyi bir durumda gelmiştir.

 2. 2
  Genç.bjk
  Bayan Üye

  --->: Dev Ali Türbesi (Develi)

  Reklam  Dev ali Türbesi:

 3. 3
  Ziyaretçi
  dev ali türbesinin tarihi ve sanatsal açıklaması doğru olmasına rağmen resim dev ali türbesine ait değildir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi