Sırçalı Kümbet (Melikgazi)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Sırçalı Kümbet (Melikgazi) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Sırçalı Kümbet (Melikgazi)

  Reklam  Sırçalı Kümbet (Melikgazi)

  Forum Alev


  Sırçalı Kümbet (Melikgazi)
  Kayseri il merkezinde Birinci Endüstri Meslek Lisesi bahçesinde bulunan Sırçalı Kümbet’in XIV.yüzyılın ortalarında yapıldığı sanılmaktadır. İsmini konik kubbesinde bulunan çini kabarmalardan almıştır.

  Kümbet dört köşe bir kaide üzerine oturtulmuş olup, aynı zamanda yuvarlak planlı bir mescide ve mumyalık kısmına sahiptir. Kuzeydeki merdivenli bir girişteki basık kemerli kapısı oldukça sadedir. Girişin iki yanında sütunçeler bulunmaktadır. Giriş kapısı üzerine mermer bir kitabe konmuş ancak, bu kitabenin üzeri yazılmamıştır. Bu bakımdan kümbetin kime ait olduğu da kesinlik kazanamamıştır. Kümbet son derece muntazam kesme taşlardan yapılmış silindirik bir yapıdır. Giriş kapısı ve pencereleri bu yuvarlak kitle ile kaynaştırılmıştır. Giriş kapısı pencere çerçevelerinden daha yüksek tutulmuştur. Kümbetin sade silmeli üç penceresi vardır.

  Uzun yıllar harap bir halde bulunan bu yapı, 1940 yılında Y.Mimar Macit Kural tarafından restore edilmiş ve yıkık olan üst örtüsü yarım kubbe şeklinde düzenlenmiştir.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Sırçalı Kümbet (Melikgazi)

  Reklam  Sırçalı Kümbet (Melikgazi) kayseride bulunuyor yapılış tarifi 1400 lü yılar olarak düşünülen kümbet yuvarlak uzun bir yapı olup kubbeside dairesel bir yapıdır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi