Mezar Anıtları Müzesi (Sırçalı Medrese) (Meram)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Mezar Anıtları Müzesi (Sırçalı Medrese) (Meram) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Mezar Anıtları Müzesi (Sırçalı Medrese) (Meram)

  Reklam  Mezar Anıtları Müzesi (Sırçalı Medrese) (Meram)

  Forum Alev


  Mezar Anıtları Müzesi (Sırçalı Medrese) (Meram)

  Konya Meram ilçesi, Sırçalı Caddesi’nde bulunan Sırçalı Medrese’yi Sultan II.Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında Bedreddin Muslih 1242 yılında yaptırmıştır.

  Açık avlulu, iki eyvanlı ve iki katlı olan medresenin geometrik ve rumi motifleri ile bezeli bir portali bulunmaktadır. Giriş kapısından sonra beşik tonozlu bir eyvan gelmektedir. Ortası havuzlu, dikdörtgen avlulu medrese üç yönden revaklarla çevrilidir. Duvarları sırlı tuğla ve çinilerle kaplanmıştır.

  Sırçalı Medrese 1960 yılında Selçuklu dönemi mezarlarının ve diğer taş eserlerin bir araya getirilmesi ile Mezar Anıtları Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

  Müzede, Konya şehrindeki kamulaştırmalar sırasında mezarlıklardan toplanan tarih ve sanat tarihi yönünden değerli mezar taşları bir arada teşhir edilmektedir. Selçuklular dönemi, Beylikler ve Osmanlı dönemlerini kapsayan bu mezar taşları şekil, motif ve yazı karakterleri dikkate alınarak teşhir edilmiştir. Osmanlı dönemi mezar taşları da XVI.-XIX.yüzyıllar arasına tarihlendirilmiştir. Bu taşlar arasında tarihi kişilere ait olanlar da birer belge niteliği taşımaktadır. Bu arada müze bahçesinin toprak altında olan Bizans dönemine ait Katakomp da ziyarete açılmıştır.


  Gazi Alem Şah Mahallesi
  Sırçalı Caddesi
  Tel: (0332) 352 80 22

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Mezar Anıtları Müzesi (Sırçalı Medrese) (Meram)

  Reklam  Mezar Anıtları Müzesi yada Sırçalı Medrese adıyala biline yer konya meramda bulunuyor yapılış tarihi 1250 li yıllar olan yapı 1960 yılında mezar müzesi olarak adlandırılmıştır Duvarları sırlı tuğla ve çinilerle kaplanmıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi