Kadın Hanı (Kadınhanı)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Kadın Hanı (Kadınhanı) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Kadın Hanı (Kadınhanı)

  Reklam  Kadın Hanı (Kadınhanı)

  Forum Alev


  Kadın Hanı (Kadınhanı)
  Konya Kadınhanı ilçesi, Konya-Akşehir yolu üzerindeki han ve kervansarayların sonuncusudur. Kervansarayı, kapı kitabesinden öğrenildiğine göre Mahmut kızı Raziye Hatun 1223 yılında yaptırmıştır.

  Kadın Hanı, kesme taştan yapılmış, açık ve kapalı bölümlerden meydana gelmiştir. Duvar örgüsünde çok sayıda devşirme antik malzeme kullanılmıştır. Anadolu Selçuklu hanlarının tipik plan şemasına uygun olarak yapılan hanın avlusunun bulunduğu, bugünkü yapının iki yanındaki duvar uzantılarından anlaşılmaktadır. Bu uzantıların beden duvarları dışında da devam etmesi avlunun kapalı mekândan daha geniş olduğunu göstermektedir.

  Günümüze yalnızca 22.50x28.50 m. ölçüsünde kapalı mekânı gelebilmiştir. Hanın kapalı kısmına cepheden öne doğru taşırılmış bir portalden girilmektedir. İç mekân dikdörtgen planlı olup, her sırada beşer tane olmak üzere on paye ile üç sahna ayrılmıştır. Bölümlerin üzerini birbirine bitişik tonozlar örtmüştür. Dışa kapalı olan bu hanın içerisi mazgal pencerelerle aydınlatılmıştır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Kadın Hanı (Kadınhanı)

  Reklam  raziye hatun varlıklı bir şahıs olacakki 1220 yıllarında bu hanı yaptırmıştır Kadın Hanı (Kadınhanı) ilçesinde bulunmaktadır kesme taş ve bir çok antik taştan yapılmıştır bina+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi