Karavezir Mehmet Paşa Medresesi (Gülşehir)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Karavezir Mehmet Paşa Medresesi (Gülşehir) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Karavezir Mehmet Paşa Medresesi (Gülşehir)

  Reklam  Karavezir Mehmet Paşa Medresesi (Gülşehir)

  Forum Alev


  Karavezir Mehmet Paşa Medresesi (Gülşehir) Nevşehir ili Gülşehir ilçesinde Karavezir Mehmet Paşa, Nevşehir’e 20 km. uzaklıktaki Gülşehir’de yaptırmış olduğu külliyenin bir bölümünü oluşturan medrese caminin tam karşısında bulunmaktadır. Medresenin giriş kapısı üzerindeki kitabeden 1780 yılında yapıldığı yazılıdır.

  Osmanlı mimarisindeki açık avlulu medreseler grubundan olan bu yapı avlunun kuzey ve doğusundaki odalarla birlikte L biçiminde bir plan tipi göstermektedir. Medresenin güneyindeki oldukça gösterişli mermer bir kapıdan avluya girilmektedir. Medrese avlusunun etrafı yuvarlak kemerlerle birbirine bağlanmış sütunların oluşturduğu bir revakla çevrilidir. Revakların arkasındaki odalar birbirinin eşi olup, içlerinde ocak ve dolap nişleri bulunmaktadır. Hücrelerin üzerleri kubbelerle örtülmüştür. Yalnız güneydeki en büyük hücre diğerlerinden farklı olup, içerisinde de beş adet niş bulunmaktadır.

  Günümüzde kütüphane olarak kullanılan medrese Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 1960 yılında onarılmıştır. 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Karavezir Mehmet Paşa Medresesi (Gülşehir)

  Reklam  Karavezir Mehmet Paşa Medresesi (Gülşehir) de bulunuyor kemerli büyük bir yapıdır 1800 lü yıllarda yapılmştır bina adındanda anlaşılacağı üzere karavezir mehmet paşa tarfından yapılmıştır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi