Keçi Kalesi (Bor)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Keçi Kalesi (Bor) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Keçi Kalesi (Bor)

  Reklam  Keçi Kalesi (Bor)

  Forum Alev


  Keçi Kalesi (Bor)
  Niğde Bor ilçesinde Hasan Dağı’nın uzantıları üzerinde bulunan kalenin ismi bilinmemektedir. Anadolu’nun birçok yerinde ismi bilinmeyen kalelere Keçi Kalesi ismi verilmiş, aynı şekilde bu kalenin de kitabesi bulunmadığından ne zaman ve kimin tarafından yaptırıldığı anlaşılamamıştır. Bu nedenle bu kaleye Keçi Kalesi ismi verilmiştir.

  Yüksek bir tepe üzerinde bulunan bu kalenin temellerinde iri kayalar üzerine kaba yontma taş ve moloz taşlardan duvarlar örülmüştür. Yapı üslubundan kalenin Helenistik dönemde, Büyük İskender’in bu bölgeye geldiği yıllardan önce yapıldığı sanılmaktadır. Toros Dağları’nın güney bölümlerindeki boğazlardan gelecek saldırıları önlemek ve gözetleme amaçlı olan bu kale Roma ve Bizans dönemlerinde onarılarak kullanılmıştır.

  Günümüze kalıntıları gelebilen kalenin sur duvarlarının büyük bir kısmı ayakta olup, bu duvarlar yuvarlak kulelerle desteklenmiştir.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Keçi Kalesi (Bor)

  Reklam  Niğde Bor ilçesinde bulunan kale daha çok gözetleme kalesi olarak yapıldığı sanılmaktadır.Kale ne zaman yapıldığı bilinmiyor.Fakat her devirde çeşitli amaçlarla kullanılmış ve günümüze ancak harabeleri gelebilmiştir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi