Çapanoğlu Çeşmesi (Merkez)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Çapanoğlu Çeşmesi (Merkez) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Çapanoğlu Çeşmesi (Merkez)

  Reklam  Çapanoğlu Çeşmesi (Merkez)

  Forum Alev

  Çapanoğlu Çeşmesi (Merkez)
  Yozgat il merkezinde, İstanbulluoğlu Mahallesi’nde Cumhuriyet Meydanı yakınında bulunan Çapanoğlu Camisi’nin avlu duvarının önündeki bu çeşmeyi camiyi yaptıran Çapanoğlu Mustafa Bey 1780 yılında yaptırmıştır.

  Çeşme beyaz kesme taştan yapılmış, anıtsal görünümlü bir yapıdır. Çeşme dışbükey gövdeli olup, cephesi enine ve boyuna silmelerle üç ayrı bölüme ayrılmıştır. Bunlardan boyuna olan silmeler köşelerde başlıklı ve yarı paye durumunda çıkıntılar meydana getirmiştir. Enine bölmelerin en alt bölümündeki silmelerle cephe görünümü üçe ayrılmıştır. Her bölümün içerisine de musluk ve oluk taşı yerleştirilmiştir. Çeşmenin üst kısmında bir frizden sonra üç sıra halinde dışa taşkınlık yapan bir profille cephe sınırlandırılmıştır. Bu bölümlerin içerisi de üç sağır nişe ayrılmıştır. Çeşmenin alınlık kısmının ortası sivri kemerlidir. Ve kemer açıklıklarında yuvarlak birer saate yer verilmiştir.

  Çeşme yapı üslubu ve bezeme olarak barok özellik göstermektedir. Çeşme üzerindeki yazı kitabeleri yer yer kazınmıştır.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Çapanoğlu Çeşmesi (Merkez)

  Reklam  Çapanoğlu Çeşmesi yozgat Merkez de bulunuyor 1800 lü yıllarda yapılan çapanoğlu çeşmesi cami ile mberaber yapılmış cami ile oldukça uyum içinde durmaktadır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi