Keykavus Kalesi (Kerkenes Harabeleri) (Sorgun)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Keykavus Kalesi (Kerkenes Harabeleri) (Sorgun) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Keykavus Kalesi (Kerkenes Harabeleri) (Sorgun)

  Reklam  Keykavus Kalesi (Kerkenes Harabeleri) (Sorgun)

  Forum Alev


  Keykavus Kalesi (Kerkenes Harabeleri) (Sorgun)
  Yozgat ili Sorgun ilçesine 5 km. uzaklıktaki Şahmuratlı Köyü’nde bulunan Kerkenes Harabeleri oldukça geniş bir alana yayılmıştır. Antik kaynaklardan Medlerin Kerkenes Dağı üzerinde Piterya isimli bir antik şehir kurmuşlardır. Bu şehrin surları çok geniş bir alana yayılmış olup, kalıntıları günümüze kadar gelebilmiştir.

  Dr.Geoffrey Summers başkanlığındaki bir arkeoloji ekibi Kerkenes’de kazı yapmıştır. Buradan çıkan küçük buluntular Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmektedir.

  Sur duvarları moloz taş ve kesme taştan yapılmıştır. Büyük ölçüde harap olan bu kale ve surların tam bir planını çıkarmak mümkün olamamıştır. Bununla beraber kaleye ait duvarların içerisinde sarnıç ve bazı bina temelleri bulunmaktadır.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Keykavus Kalesi (Kerkenes Harabeleri) (Sorgun)

  Reklam  Keykavus Kalesi (Kerkenes Harabeleri) yozgat Sorgun da bulunuyor fakat ne kadarı buluyor orası tartışılmaz bir kaç duvardan ibaret kalmıştır yapı,yapının kesme taş ve moloz taştan yapıldığı görülmektedir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi