Salih Paşa Camisi (Sorgun)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Salih Paşa Camisi (Sorgun) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Salih Paşa Camisi (Sorgun)

  Reklam  Salih Paşa Camisi (Sorgun)

  Forum Alev
  Salih Pasa Camisi.png
  Salih Paşa Camisi (Sorgun)
  Yozgat ili Sorgun ilçesi’nde, Sorgun Çayı kenarında bulunan bu cami, kitabesinden ve Ebcet hesabından öğrenildiğine göre h.1228 (1813) yılında Salih Paşa tarafından yaptırılmıştır. Cami 1955 yılında batı duvarı dışında orijinal biçimine uygun olarak tamamen yenilenmiştir.

  Hakkı Acun’a göre kitabesi:

  Hz. Desturu Mualla şin ve Salih nam
  Ehl-i hüner zati mehasini pirâ

  Daima celp-i dua gastı şehi devrane
  Sayesinde olup asude güruhu fukara

  Geldi itmamına bu mabed-i pakn rüşti
  İki mısraın bu beytin ola tarih-i resa

  Yüminle eyleye makbul Cenab-ı Allah
  Köhnede yapdı bu nev camii Salih Paşa.

  Cami ilk yapımında kesme taştan dikdörtgen planlı olup, üzeri kırma çatı ile örtülmüştür. Önündeki son cemaat yerinden içerisine girilen ibadet mekânın üzeri ahşap tavanla örtülmüştür. Üç sahınlı olan bu mekân toplam on dikdörtgen söveli pencere ile aydınlatılmıştır. Bunların üzerinde de on tane dikdörtgen söveli ikinci sıra pencere bulunmaktadır.

  Cami son onarım sırasında yenilendiğinden, mihrap ve minberi ile birlikte içerisinde dikkati çeken herhangi bir bezeme bulunmamaktadır.

  Caminin yanında orijinal kesme taştan dikdörtgen kaide üzerindeki yuvarlak gövdeli, tek şerefeli minaresi bulunmaktadır. Pabuç kısmından sonra minare çatı içerisinden yükselmektedir.

  Bugünkü cami kesme taştan kare planlı, kubbeli ve iki minareli olarak yapılmıştır.Kare planlı olan caminin duvarları altlı üstlü pencerelerle aydınlatılmıştır. Merkezi kubbe büyük yuvarlak kemerler üzerine pandantiflerin yardımı ile betonarme olarak oturtulmuştur. Mimari yönden de herhangi bir özellik taşımamaktadır.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Salih Paşa Camisi (Sorgun)

  Reklam  Salih Paşa Camisi yozgat sorunda bulunuyor ,şimdi yazıda 1200 lü yıllarda yapılmışş daha sonra onarılmış deniyor ama bu çok modern bir camiye benziyor pekte o zamanlarda yapılacak cinsten bir camii değil+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi