Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi (Merkez)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi (Merkez) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi (Merkez)

  Reklam  Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi (Merkez)

  Forum Alev
  Ataturk Kongre ve Etnografya Müzesi.png

  Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi (Merkez)
  Sivas Valisi Mazlum Paşa-Zade Mehmet Memduh Bey tarafından 1892 yılında, Mekteb-i İdadi olarak yaptırılan bu yapıda 4–14 Eylül 1919’da Sivas Kongresi yapılmıştır. Binanın yapımını belirten dört satırlık yapım kitabesi de burada sergilenmektedir. Bu bina 1981 yılına kadar lise olarak kullanılmış ve 1990 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Sivas Atatürk-Kongre ve Etnoğrafya Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

  Yapı üç katlı, iç avlulu, ahşap kâgir karışımı olup, dış cephesi kesme taş kaplamalıdır. Müzenin birinci katında Sivas Kongresi’nin yapıldığı salon ve o döneme ait bazı eserler sergilenmektedir. İkinci katta Atatürk’ün çalışma ve dinlenme odası, delegelerin odası, matbaa odası, haberleşme odası bulunmaktadır. Ayrıca bu katta Atatürk’ün o döneme ait çeşitli resimleri de sergilenmektedir.

  Müzede silah seksiyonu A.Turan Türkeroğlu (Hacı Beslen) Odası, kilim seksiyonu, Sivas Başodası, bakır eserler, tekke eşyaları, giysiler ve el işlemeleri başlıkları altında bölümler bulunmaktadır.


  Orduevi Karşısı
  Tel : (0346) 211 04 46
  Faks : (0346) 224 40 67
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi (Merkez)

  Reklam  sivasta bulunan Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi üç katlı bir yapı üst çatısı resime göre çin mimarisini andırıyor yapı 1890 larda yapılmıştır yapıyı önemli kılan ise içerisinde sıvas kongresini yapılmış olmasıdır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi