Şeyh Hasan Bey Kümbeti (Güdük Minare) (Merkez)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Şeyh Hasan Bey Kümbeti (Güdük Minare) (Merkez) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Şeyh Hasan Bey Kümbeti (Güdük Minare) (Merkez)

  Reklam  Şeyh Hasan Bey Kümbeti (Güdük Minare) (Merkez)

  Forum Alev


  Şeyh Hasan Bey Kümbeti (Güdük Minare) (Merkez)


  Sivas il merkezinde, Şeyh Hasan Bey Mahallesi’nde, Dikilitaş semtinde bulunan bu türbe, Ertana Oğullarından Alâeddin Esat’ın büyük oğlu Şeyh Hasan Bey için babası Alâeddin Ertana tarafından 1347 yılında yaptırılmıştır. Kümbet halk arasında Güdük Minare olarak da tanınmaktadır. Kümbetin kitabesi günümüze gelememekle beraber, Şeyh Hasan Bey’in mermer lahti üzerinde ölüm tarihi olan h.748 (1347-1348) yazılıdır.

  Kümbet kesme taştan, kare kaideli olup, 5 m. yükseklikten sonra Türk üçgenleri ile yuvarlak bir gövdeye geçilmektedir. Bu gövdenin üzeri konik bir çatı ile örtülüdür. Giriş tarafındaki duvar kalıntıları burada bir revak olduğu izlenimini vermektedir. Günümüzde meydan ortasında bağımsız bir kümbet gibi görünen yapının kuzeydoğu ve kuzeybatı köşelerindeki izlerden yanındaki başka bir yapı ile bağlantılı olduğu izlenimini vermektedir. Kümbetin altında mumyalık kısmı bulunmaktadır.

  Kümbete üç basamaklı bir kapı ile çıkılmaktadır. Ayrıca kaidenin üç tarafında mermer söveli dikdörtgen birer pencere bulunmaktadır. Türbenin üzerini örten konik çatı ilk yapılışında ahşap idi. Daha sonra h.1310 (1892) yılında Şemseddini Sivas-i’nin soyundan Şeyh Ahmet Efendi tarafından kâgire dönüştürülmüştür. Kümbetin yuvarlak gövdesi geometrik dekorlu, sırlı tuğla bezeme ile kaplanmıştır. Kubbenin altına rastlayan yerde bir sıra dikdörtgen çini levhalar bulunmakta olup, bunlar sıratlı tekniğinde lacivert zeminli, beyaz palmet ve rumi dekorları ile süslenmiştir.

  Türbenin içerisi kubbe ile örtülü olup, buradaki sanduka siyah mermerden yapılmıştır. Çeşitli onarımlar geçirmiş olmasına rağmen özelliğini yitirmemiştir.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Şeyh Hasan Bey Kümbeti (Güdük Minare) (Merkez)

  Reklam  Şeyh Hasan Bey Kümbeti sıvas merkezde bulunuyor 3 kat gibi düşünülürse birinci kar kare planlı olarak yapılmış ikinci kat çok gen şeklinde son kar dairesel bir yapı olacak şekilde kubbeli bir yapıdır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi