Karalar Köyü Kalecik Ankara

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Karalar Köyü Kalecik Ankara ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Karalar Köyü Kalecik Ankara

  Reklam  Karalar Köyü Kalecik Ankara

  Forum Alev
  Karalar Köyü Kalecik Ankara

  Karalar, Ankara ilinin Kalecik ilçesine bağlı bir köydür.


  ===Tarihi=== ŞARKLI KÖYLERİ 1- Hacıbalı Şarklısı (Kırıkkale) (Not: Bildiğimize göre: Köyün eski adı Mahmutlar Şarklısıdır. Köy daha sonra aşağıya inmiş, Kırıkkale-Kalecik yol ayrımını görür yerde yeniden kurulmuştur. Eski köye Yukarı Mahmutlar, yeni köye ise Hacıbalı denmektedir. Kütükte tek köy sayılmaktadır).

  2-ibrahimler Şarklısı (Eski adı: Men Şarklısı / Ocak Şarklısı) (Kırıkkale)

  3- Keçili Şarklısı (Kırıkkale)

  4- Gökdere Şarklısı (Kalecik)


  5- Karalar Şarklısı (Kalecik)


  6- Karadayı Şarklısı (Çankırı) (Çatalelma Köyü'nün de (Eski adı Şarklı Karyesi) Şarklı Köyü olduğu ve birinin birinden ayrılıp ayrılmadığı hakkında ya da asıl Şarklı Köyünün Şarklı Karyesi olduğu, ancak, Karadayı Köyüne yakın olduğundan Karadayı Şarklısı olarak adlandırıldığı hakkında araştırma gerekmektedir).

  ŞARKLI KÖYLERİNİN KÖKENİ HAKKINDAKİ RİVAYETLER: I- Bu 6 köy, Şark'tan, Van ve İran Bölgesinden alınıp, Malatya-Darende yolu üzerinden getirilerek, Ankara Vilayeti'nin Kızılırmak Havzasında, Türkmen-Yörük olmaları ve hayvancılıkla geçinmeleri sebebiyle, yüksek rakımlı otlak yerlere yerleştirilen 6 kardeşe ait obalardır.

  II- Bazı şifai kaynaklara göre: Van, İran ve Kerkük üçgeni içinde yaşamaktaydılar; bölgede, ekonomik ve askeri olarak büyük güce sahiptiler.

  III- Muhtelif rivayetlerden birine göre: Yukarıda belirtilen bölgelerde yaşamakta iken, bir savaşa giriştiler, savaş devam ederken, bölgedeki karşıklığı düzeltmek amacıyla, Merkezi İdare tarafından, konup göçtükleri ve aynı zamanda yerleşik bulundukları bu bölgeden geçimlerini sağladıkları hayvanları ile birlikte şu anda bulundukları Bölgeye göçettirildiler.

  IV- Erzurum-Horasan tarafından gelindigi, önceleri Burdur tarafında hayvanlıkla uğraşıldığı, sonradan Kızılırmak havzasına yerleşildiği de rivayet edilmiştir. (Güven ÇIRAK)

  V- Şarklı Köylerinin ya da en azından Men Şarklısı'nın Horasan'dan geldiği rivayet edilmektedir. (Abdullah Zühtü AKBAŞ) Horasan Bölgesi, Hazar Denizi'nden itibaren, İran'ın kuzeydoğu ve doğusunun tamamını içine alan Türk vatanıdır ve Türkiye'deki Türklerin çoğunun çıkış yeridir. Eskiden Türkmenistan, Özbekistan, Afganistan üzerinden Tacikistana kadar da uzanan geniş bir bölge idi.

  VI- Mahmutlar Şarklısında, Hindoğlu soyadlı ailenin atalarının, 1401 yılında Timur Han tarafından Ankara Şavaşı için Hindistan-Pakistan dolaylarından alınıp, ordusuna katılarak bugünkü Baykuş Boğazı'na getirildiği, bundan dolayı Mahmutlar Şarklısında Hindoğlu namı olduğu, buna göre 600 yıldır bu bölgede yaşandığı, sözkonusu ailenin büyükleri tarafından rivayet edilmektedir. (Lütfü AKBAŞ)

  Köyde bulunan yatırın adı Tatar Hasan'dır. Bundan dolayı Mahmutlar köyüne Ocak Şarklısı da denir. Ocak, Türk geleneğinde, gelinmesi, görülmesi ve bazen de çeşitli adakların yerine getirilmesi halinde, belli bazı hastalık ve dertlere şifa verdiğine inanılan ermiş zatın kabrinin bulunduğu yere veya evine ve onun soyundan gelen ailesine verilen addır. Köyün adı ise Timur Han'ın yanında savaşan komutanlardan Mahmud Hoca/Koca 'dan gelmektedir.

  ŞARKLI KÖYLERİNİN KURTULUŞ SAVAŞINDAKİ YERİ: Kurtuluş Savaşı'nda Kuvayı Milliye kurulmadan önce, Türk Milleti'nin hayat memat günlerinde, Atatürk'ün emriyle, Yörük olmaları hasebiyle bu köylerde bol bulunan savaşçı ruhlu gençler 170 atlı olarak Karalar Köyü'nden Kara Süleyman'ın (Eşkiya Çetesi Reisi Kara Sülük) komutası altında Polatlı-Kütahya arasında Yunan Kuvvetleriyle çete savaşları yapmış ve Kuvayı Milliye kurulup savaşma kaabiliyeti kazanana kadar Yunan Güçlerine epey zayiat verdirmişlerdir. Kuvayı Milliye kurulunca da, bu düzenli orduya katılarak karargâhlarda diğer bölgelerden gelen acemi askerleri atıcılık ve nişancılık konusunda eğitmişler, cephede düşmanı İzmir-Çeşme'ye kadar sürmüş, savaş sonrası dönemde ise Çeşme Bölgesindeki sahil karakollarında beklemişler ve savaşa gayri nizami olarak devam eden Yunanlılara karşı mücadeleye devam etmişlerdir. Bilinen şehitlerin, gazilerin ve çetecilerin isimleri ayrı başlıklar altında açıklanacaktır. Bilmediklerimiz hakkında ise bilgi beklenmektedir.AYRICA KARA SULUK CETESI COK IYI NISANCI VE UZAK MESAFEDEN ISDEGI YERE ATIS YAPTIGIN DA HEDEF TAM NOKTASINDAN VURA BILIRMIS SULUKYURT GEYIK CAMI DENILEN YERDEDE BAYA KONAKLIK ETMISTIR YUNAN ORDUSU KALECIK KARALARDAN KACIRMIS VE BAYA ZARAR VERMISTIR

  KALECİK KARASI ÜZÜMÜNÜN KÖKENİ: Kalecik sınırları içinde kalan Şarklı Köylerine ait bağlara Şarklı Bağları denmektedir. Dünyaca meşhur Kalecik Karası üzümünün anavatanı kırmızı toprağa sahip olan bu bağlardır. Bu bağların Kalecik ilçe merkezinin karşısında, Irmağın öte yakasında kalan bağlar olduğu ve en değerli Kalecik Karası Üzümlerinin bu bağlarda yetiştiği otoriteler tarafından yazılı olarak ifade edilmektedir. Bu üzümün asmasının Kalecik Bölgesine Şarklı Köylüleri tarafından getirildiği hakkında araştırma gerekmektedir.

  ŞARKLI KÖYLERİ GRUBU NİÇİN KURULDU: Tüm Şarklı Köyleri mensuplarını grubumuza davet ediyoruz. Köylerinin tarihi, ekonomisi, nüfus yapısı ve her konuda daha detaylı ve farklı bilgilerini buraya aktarmalarını rica ediyoruz.

  Bu grup, Şarklı Köylerinin tarihi hakkında bilgi toplamak, paylaşmak ve tarihimizi unutmamak amacıyla kuruldu, ancak her türlü gelişmeye ve olumlu yönlendirmeye açıktır. Bu gelişmeler ve farklı faydalı mecralara geçişler, mensuplarımızın görüşleri doğrultusunda oluşacaktır.

 2. 2
  Elvin
  Bayan Üye

  Cevap: Karalar Köyü Kalecik Ankara

  Reklam  Çankırı iline bağlı olan bu köy yerleşimi oldukça küçük bir alandan ve az bir nüfustan meydana gelmektedir. Köyde yatır olduğundan ve adakların sunulması halinde dileklerin kabul edileceğine dair inançlar vardır.+ Yorum Gönder
eşgiya kara sülük kimdir,  kalecikli kara sülük kimdir eşgiya,  kalecikli kara süük kimdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi