Balçıkhisar Köyü Mahmudiye - Eskişehir

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Balçıkhisar Köyü Mahmudiye - Eskişehir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Balçıkhisar Köyü Mahmudiye - Eskişehir

  Reklam  Balçıkhisar Köyü Mahmudiye - Eskişehir

  Forum Alev
  Balçıkhisar Köyü Mahmudiye - Eskişehir
  Balçıkhisar Köyü Mahmudiye - Balçıkhisar Köyü - Mahmudiye - Balçıkhisar Köyü Hakkında  Balçıkhisar, Eskişehir ilinin Mahmudiye ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Köy takriben Miladi 1780 yılında Urfa ili, Suruç kazası, küçük Ziyaret köyünden göç etmişlerdir.Öncelikle pozantı bölgesine konarlar aşırı susuzluk nedeni (rivayet odurki pozantıda bulunan bir hamidiye alayının su arama çalışmasına dokuz yaşlarında bir kız çocuğunun ben suyu çıkarırım ama sonra ölürüm deyip suya erişip ölmesiyle sonuçlanan olaydan dolayı kızım giydiği mest ocak olarak kallanılmaktadır felçlilere şifa dağıttığı bilinmektedir)pozantıdan susuzluk nedeni ile göç yoluna devam eden 7 kardeş eskişehir merkezine porsuk çayı kenarıdan konarlar bugünkü adalar mevki aşırı sivrisinek olması ve sıtmadan bir kardeşlerini burda yitirirler bundan dolayı daha yüksek olan şuan kurulu bulunduğu yere yerleşirler yolda köyün kurcusu olarakta bilinen köyü kuran haydaroğullarıdır.bugün kabri fahriye köyünde bulunmaktadır Eskişehir civarına gelirler. Bu sırada Ahmet Vefik Paşa'nın iskan olayı vardır. Burada konar göçer yaşayan aşiretlere uyarak, Dalbasan mevkisine toprak evler yaparak iskan olurlar. Dalbasan Beylikova yolu üzerinde, büyük bir tepenin yamacındadır. O zaman sık ormanlıkmış. Balçıkhisar ise bataklıkmış. Aşiret toprak işlemeye başlayınca aşağılara inerek bataklığı kurutmuş, daha verimli olan Balçıkhisar'a göçmüş. Bugün Dalbasan'da mezarları ve su kuyuları durmaktadır. Aşiretini buralara getirip, Emir Hüseyin 1313/1897 tarihinde Balçıkhisar'da öldü. Mezar taşı kitabesi: Hüvel-baki/Balçıkhisar hanedanından/Hacı Hüseyin Ağa/Ruhuna Fatiha 1313. Bir çok boydan gelen bu aşiretimizin önemli bir bölümü bugün Urfa çevresinde yaşamaktadır. Eskişehir Mahmudiye ilçesi Balçıkhisar köyünde yaşayan boya Hacı Piroğulları veya Hacı Eyüpoğulları adı verilmektedir.Balçıkhisar'ın peyniride güzeldür yolunuz düşerse deneyin

  Kültür
  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi verelim. Köy çok eski bir geçmişe sahip olmakla birlikte köyün bazı gelenek ve görenekleri şimdiki nesil tarafından bilinmemektedir.
  Balçıkhisar Köyü'nün her bayramlardan birgün öncesi yani arefe günü ikindi namazında topluca Camiye gidilir namazdan sonra topluca mezarlıga gidilip dualar okunur. Bu arada köyün çocuklarına mezar avlusunda şeker, fıstık, çikolata v.b köylüler tarafından dagıtılır.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 64 km, Mahmudiye ilçesine 19 km uzaklıktadır.
  Coğrafi koordinatları: 39° 35' 14 Kuzey - 31° 06' 22 Doğu

  Hayvancılığa elverişli geniş bir meraya sahip olan Balçıkhisar Köyü, mekanize tarım için gerekli engebeli olmayan düz ve geniş tarlalar yönünden oldukça zengindir.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 265
  1997 257

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde buğday, arpa, nohut, mercimek, kimyon gibi susuz tarım ürünleri yetiştirilir. Sınırlı olan sulak tarlalarda, soğan, karpuz, kavun ve pancar üretilir. Her ne kadar büyük baş hayvancılık mevcutsa da genel olarak küçük baş hayvancılık yapılmaktadır. 2008 yılında köyde DSİ tarfından su çıkarılmıştır. Kooperatif kurulması gerekmekte ancak arazisi 1000 dekardan fazla olan zengin kısım bu Kooperatif kurma işine katılmamaktadır arazisi az olan köylünün de bütçesi yetmemektedir.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2009 - İbrahim KAYA
  2004 - İbrahim KAYA
  1999 - Zeki KURAL
  1994 - Hasan DURAN
  1989 - Hasan DURAN
  1984 - Hüseyin TÜRE
  1978 - Hamdi SAVAŞ

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
 2. 2
  ZİLE
  Bayan Üye

  Cevap: Balçıkhisar Köyü Mahmudiye - Eskişehir

  Reklam  Uzun bir tarihi geçmişe sahip olan balcıkhisar köyü Eskişehir'in Mahmudiye ilçesine bağlıdır. Köyde bir çok özelliğinin olmaması zorluk oluşturmaktadır. Fakat gelenek ve görenekleri ile çok güzel bir köydür.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi