Doğanca Köyü Mahmudiye - Eskişehir

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Doğanca Köyü Mahmudiye - Eskişehir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Doğanca Köyü Mahmudiye - Eskişehir

  Reklam  Doğanca Köyü Mahmudiye - Eskişehir

  Forum Alev
  Doğanca Köyü Mahmudiye - Eskişehir
  Doğanca Köyü Mahmudiye - Doğanca Köyü - Mahmudiye - Doğanca Köyü Hakkında  Doğanca, Eskişehir ilinin Mahmudiye ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  köyün kurucusu mekkeden gelen şeyh osman efendidir.mekkeden ilk geldiğinde ankara kızılcahamam tarafında gönger isminde bir köyde gecici olarak kalmışdır.sonra zamanın padişahı ankara eskişehir yolu üstünde olan bu yeri şeyh osman efendiye yerleşmesi için göstermişdir..köyü ilk kuran şeyh osman efendidir...köyün eski ismi cönger yeni ismi doğancadır.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 51 km, Mahmudiye ilçesine 8 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 196
  1997 187

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2004 - Hüseyin Çitpiş
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
 2. 2
  ZİLE
  Bayan Üye

  Cevap: Doğanca Köyü Mahmudiye - Eskişehir

  Reklam  Eskişehir ilçesine bağlı olan Mahmudiye köylerinin bir çoğu aynı sorun ve özellikte köylerdir. Okul ve haberleşme ile ilgili özellikten yoksun ve uzun bir geçmişe sahiptirler. 3. 3
  Ziyaretçi
  Seyyid Şeyh Osman Afif Efendinin babası Seyyid Şeyh Ali er-Rufai Hz Hicaz bölgesinde Osmanlı İmparatorluğu ile isyancı vahhabi arapların savaşında 1824 tarihinde şehit olmuştur . Osman Afif Efendi Hızır as'dan terbiye almıştır . Ayrıca Zahir'de kendisine ağabeyi Şeyh Ahmed Efendi ve Seyyid Ahmed Gıyasi el Halidi el Nakşibendi hz de üstadlık yapmış zahir ve batın ilimlerde icazet vermiştir . Kendisi aile ve akrabaları ile birlikte âlem-i mânâ'da aldığı bir işaret üzerine Anadolu'ya hicret etmiş . Bu hicreti sırasında kendisine Harameyn aşiretlerinden Çongar Türkmen Aşireti kendisine çok yardımcı olmuş . Padişâh'a Peygamber Efendimiz sav Hazretlerinin soyundan geldiklerine dair beratlarını ve ilmi icazetlerini sunmuşlar . Dedemin ağabeyi Şeyh Ahmed Efendi şu an Kırıkkale ilinin Delice ilçesinin Dağobası köyünde iskanını istemiş bunun sebebi kendisine yardımcı olan Çongar Türkmen Aşiretinin orada kışlak olarak oba kurması sebebiyle vefa göstermekmiş ... Osman Afif dedem de Sivrihisar'ı istemiş . Bu sırada padişah kendisine Sultan 2. Mahmud Han'ın vakıf arazisi üzerinde bulunan Cönger yeni ismi ile Doğanca köyünden yer tahsis etmiş . Dedem buraya akrabalarını ve dervişlerini iskan ederek köy kurmuş . Bu köyün aslı 4 aile ve sonradan muhacir olan çerkeslerden oluşur . Bu ailelerden biri Osman Afif dedemin hanımı Şeyhe Emine Hazretlerinin kardeşleridir . Diğer bir aile Urfa (siverek ya da suruç'ta ki Tarikat köyünden) gelme Osman Afif Efendi dedemin dervişleridir . Üçüncü aile ise Dedemin mürşidi Denizli'de ikamet eden Seyyid Şeyh Ahmed Gıyasi hz'nin dervişleri olup O zat vefat ettiğinde dedeme intisab ederek dervişi olanlardır . Onlar da denizliden göçüp Cöngere yerleşmişlerdir . Köyün isminin geldiği yer ise Çongar aşireti Türkmenleri olup bunlarda dedemin dervişleridir dedem o aşirete vefa göstermek için ismini cönger koymuştur . Sivrihisar - Çifteler arasında da bu aşirete mensup Türkmenler vardır . Muhacirler ise Rus zulmünden dolayı Kafkasya'dan hicret eden Çerkeslerdir . Kendileri Şeyh Şamil ile beraber cihat etmişler . Dedemin Şeyhi Ahmed Gıyasi hz nin Şeyhi Seyyid İsmail Siraceddin hz aynı zamanda Şeyh Şamil'in de Şeyhidir . Savaş'ta mağlub olduktan sonra Şeyh Şamil hz nin dervişi olan Çerkeslerde Osmanlı'dan O yolun devam ettiricisi olan Osman Afif efendi dedemin yanına gelmek istemişler ve cöngere yerleştirilmişlerdir . Dedem Cönger de yaşamamıştır . Medresesini Sivrihisar'a kurmuştur . Vefat edeceği zaman Cönger'de ki dervişi Hacı Ali Efendinin evine misafir olmuş . Vefat edeceği kendisine ma'lum olmuş . Dervişlerine haber vermiş . Kendi parası ile köyden kabir yeri almış . Sabah namazı kıldırırken 2. rekatın secdesinde ruhunu Hazret-i Allah'a cc teslim etmiştir . ve önceki gün aldığı kabir yerine defnolunmuştur .+ Yorum Gönder
eskısehır mahmudıye doganca koyu tarıhı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi