Türkmenmecidiye Köyü Mahmudiye - Eskişehir

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Türkmenmecidiye Köyü Mahmudiye - Eskişehir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Türkmenmecidiye Köyü Mahmudiye - Eskişehir

  Reklam  Türkmenmecidiye Köyü Mahmudiye - Eskişehir

  Forum Alev
  Türkmenmecidiye Köyü Mahmudiye - Eskişehir
  Türkmenmecidiye Köyü Mahmudiye - Türkmenmecidiye Köyü - Mahmudiye - Türkmenmecidiye Köyü Hakkında  Türkmenmecidiye, Eskişehir ilinin Mahmudiye ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Türkmenmecidiye köyü, Mahmudiye ilçesinin en büyük köyüdür. İlçenin güneybatısında ve 15 km. uzağında kurulmuştur. Mahmudiye - Çifteler ve Seyitgazi ilçelerine asfalt yol ile bağlıdır. Kuzeyinde İsmetpaşa köyü, doğu ve güneyinde Çifteler ilçesi ile batısında Seyitgazi ilçesi bulunmaktadır.
  Köyün kuruluşu 1815 yıllarına dayanır. Kırşehir-Çiçekdağı (o yıllardaki adı Mecidiye) ve Yozgat-Yerköy civarından gelen Dertli, Gündoğan, Köroğlu, Uğur sülalelerinin buralara yerleşmesiyle köy kurulmuştur. Türkmen boylarından gelen bu ailelerin geldikleri yer Mecidiye olduğundan köy Türkmenmecidiye adını alır. Köy camisinin girişindeki kitabede yapılış tarihi 15 Ağustos 1895 olarak belirtilmiştir. Çanakkale ve Kurtuluş savaşlarına pekçok yiğidini göndermiş, bunların büyük bir kısmı geriye dönmemiştir (O yıllarda köyün adı Mecidiye veya Yeniköy olarak geçmektedir. Hemen her ailede en az bir şehit bulunmasına rağmen, resmi Şehit Listesi'nde Türkmenmecidiye adı yoktur. Bunun nedeni köyün o yıllardaki adı olabilir.). (Kaynak: Erhan Tezcan, "Mahmudiye İlçesi, 1982)
  Temmuz 1921'de Yunan orduları Kırkkız çalına gelmiş ve buradan da Sakarya nehrine doğru ilerlemiştir. Kırkkız çalına istihkamlar kuran Yunan ordusu buradan Türkmenmecidiye köyü üzerine (savunmasız halka) top ateşi açmış, başta köy camisi olmak üzere pekçok yapıya zarar vermiştir. Ayrıca Yunan askerleri köylünün hayvanlarını (koyun, at, tavuk vb.) gasp etmiş, harman yerlerini yakmıştır. Bunun üzerine köy halkı bir meydanda toplanarak göç etmeye karar verir (kalabalığın olduğu yere atılan bir top mermisi 1 kişiyi öldürür). Çifteler ve Sivrihisar başta olmak üzere köy halkının çoğu göç eder (Yaşlılar o günleri anlatırken biz macırlıktayken diyerek lafa başlarlardı). Eylül 1922 de Türk Ordusu (II süvari tümeni) tarafından Yunan ordusu kovulur.

  (Kaynak: "Milli Mücadele" Son Tanıklar - TRT)

  Halil Gürkan Türkmenmecidiye adlı güzel şiiri ile köyün tarihini - gelenek göreneklerini - belli başlı kişileri mükemmel bir biçimde anlatmıştır Bu şiirden birkaç satır:

  İlçe Mahmudiye, İl Eskişehir,
  Köyler içersinde ser Mecidiye.
  Evvel Çiçekdağı, bilinmez ahir,
  Hak ettiğin yere var Mecidiye.

  Türkmen illerine dayanır ardı,
  Neşeye çevirir tasayı, derdi,
  Atamın uğrağı, babamın yurdu,
  İnsanlık durdukça dur Mecidiye.

  Kocasarı göçü deveye sarar,
  Dolanır günlerce, yeni yurt arar,
  Gelir Beştaşlar’a çadırı kurar,
  Gurbette hasretlik nar Mecidiye.

  Sekiz yüz on beşte köy olur baştan,
  Yerevleri korur sıcaktan, kıştan.
  Arınsın da gözler dökülen yaştan
  Sonsuz mutluluğa er Mecidiye.

  Arkasında Herek, önde Kelbayır,
  Köprüden Ören’e yemyeşil çayır,
  Ağustosta yakar gün cayır cayır,
  Külahlı Suyu’ndan ver Mecidiye.

  İnsanı çalışkan, mizacı serttir,
  Hak bilmez namerdin başına derttir,
  Savaşta kahraman, barışta merttir,
  Yiğit harmanlanan yer Mecidiye.


  Coğrafya
  Eskişehir iline 65 km, Mahmudiye ilçesine 14 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 1508
  2000 978
  1997 979

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.büyük bir arazi yapısına sahiptir ayrıca köyümüzün büyük çoğunluğu EGE ve TRAKYA bölgelerine biçerdöver ve balya makinası ile giderek bu bölgelerde hububat hasatı yapmaktadırlar, bazı biçerler trakya bölgesinde ayçiçek hasatı da yapmaktadır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2004 - AHMET DENİZ TAŞ
  1999 - ÜNAL BÜYÜKKÖROĞLU
  1998 - SALİM SÜRMELi
  1993 - SADIK ÖRSEL
  1989 - TURAN BÜYÜKKÖROĞLU
  1986 - DURMUŞ ARPACI
  1978 - ALİ TAŞ
  1977 - ERTURUL KÖROĞLU
  1973 - AHMET KÖROĞLU

  Altyapı bilgileri
  Eğitim öğretim köyümüzde 1939 yılından itibaren Mecidiye ilkokulu olarak faaliyet göstermektedir. 1977 yılında köyümüzün muhtarı ALİ TAŞ tarafından Türkmenmecidiye ortaokulu açılarak eğitim öğretime başlamıştır. 1997 yılında ise iki okul birleştirilerekTürkmenmecidiye ilköğretim okuluna dönüştürülmüştür. Eğitim 2003 yılının sonuna kadar iki ayrı binada faaliyet göstermektekte idi, ancak 2003 yılında II.Kademe olarak faaliyet gösrteren binanın kullanılamaz duruma gelmesi nedeniyle 2005 yılında muhtar AHMET DENİZ TAŞ ve basta köyümüz halkından eskişehir il meclis üyelerinden İSAG GÜNDOĞAN'ın gayretli girişimleri ile köyümüz halkından hayırsever Türkmenmecidiyeli iş adamı Ünsal GÜNDOĞAN, 8 derslikli yeni bir bina yaptı ve okulun ismi 2005 yılından itibaren Mevlüt Sıdıka Gündoğan İlköğretim Okulu olarak değiştirildi. Okulumuza ait bir lojman bulunmasına rağmen tüm öğretmenler Mahmudiye ye veya Eskişehir'e geliş gidiş yapmaktadırlar. Okulumuz TİMSS 2007 Uluslar arası Fen ve Matematik Eğilimleri Projesi okuludur.
 2. 2
  ZİLE
  Bayan Üye

  Cevap: Türkmenmecidiye Köyü Mahmudiye - Eskişehir

  Reklam  Yozgat yöresine ait bir kaç ailenin buraya gelip yerleşerek kendi ırklarından esinlenerek adını koydukları bir köydür. Bu köy ulaşım eğitim ve sağlık bakımından bir köye göre çok iyi durumdadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi