Yeşilyurt Köyü Mahmudiye - Eskişehir

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Yeşilyurt Köyü Mahmudiye - Eskişehir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Yeşilyurt Köyü Mahmudiye - Eskişehir

  Reklam  Yeşilyurt Köyü Mahmudiye - Eskişehir

  Forum Alev
  Yeşilyurt Köyü Mahmudiye - Eskişehir
  Yeşilyurt Köyü Mahmudiye - Yeşilyurt Köyü - Mahmudiye - Yeşilyurt Köyü Hakkında  Yeşilyurt, Eskişehir ilinin Mahmudiye ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Köyün kurulmasında etkili olan kişinin lakabının Yeşil olmasıdır. Köy Zeynel Güvenç (Yeşil Dede)tarafından kurulmuştur.Bu nedenle ismi bu zattan gelmiştir.Köy toplumunun tamamı Karakeçili aşiretinden Alevi-Türkmen insanlardan oluşmuştur.Elazığ Karaçavuş,Kaplıkaya,Karasaz köylerindeki Karakeçililer,Kars'ın Hacıhalil ve Karacaören köyleri vede Çorum'un Karakeçilileri Alevi-İslam inancına sahip toplumlarımızdan oluşmuşlardır.Karakeçililer oğuzların kayı boyundandırlar.Sarıkavak,Karatepe,Yahnikapan köylerinden göçlerle kurulmuştur.Büyük çoğunluğu Eskişehir Sarıkavak köyünden göçmüştür.Köyde köleler,hüccetler,dedeler adı altında 3 kuşak bulunmaktadır.

  Kültür
  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Gelenekleri Anadolu Türkmen geleneklerinin tamamına sahiptir. Yemekleri yöresel topalak yemeği, bulgur pilavı ve tutmaçtır.Köyün tamamı alevidir ve bir de eskinin yanında yeni yapılan cem evi vardır.Ayrıca köye özgü olan KÖMBE denilen geç bayatlayan ekmegi bulunmaktadır.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 45 km, Mahmudiye ilçesine 15 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 2163
  2000 1569
  1997 989
  NOT:Nüfus sayımı kütüğe bağlı olarak yapılmaktadır.

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2009 -Ali Cemal Garip
  2004 - Nevzat Özkan
  1999 - Ahmet Ali AYDIN
  1994 - Derviş CAN
  1989 - Derviş CAN
  1984 -Ahmet Ali HÖCCETOĞLU

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak öğrenci azlığı nedeniyle taşımalı eğitimden yararlanılarak öğrenciler (altı öğrenci) ilçe merkezinde bulunan Mahmudiye İlköğretim Okulu'na ( okulun müdürü yine bu köyden olan Hüseyin Gani Onası'dır.)taşınmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ancak halen görevde olan kaymakam tarafından sağlık ocağı yapma sözü alınmıştır.
 2. 2
  ZİLE
  Bayan Üye

  Cevap: Yeşilyurt Köyü Mahmudiye - Eskişehir

  Reklam  Köyler genelde kuran kişinin ismi ile ya da ırk tipine göre konmaktadır. Yeşilköyde ismini yeşil dede lakaplı kişiden almıştır ve bu köyde yaşayanlar aynı aşirette bağlı kişilerdir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi