Kozlu Köyü Mihalıçcık - Eskişehir

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Kozlu Köyü Mihalıçcık - Eskişehir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Kozlu Köyü Mihalıçcık - Eskişehir

  Reklam  Kozlu Köyü Mihalıçcık - Eskişehir

  Forum Alev
  Kozlu Köyü Mihalıçcık - Eskişehir
  Kozlu Köyü Mihalıçcık - Eskişehir - Kozlu Köyü - Mihalıçcık - Kozlu Köyü Hakkında  Kozlu, Eskişehir ilinin Mihalıçcık ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  koyun adı kadı kozlusudur eskıden kadılar yasarlarmıs oradan gelmedır koyun tarıhı cok eskıdır kurtulus savaşında yakılıp yıkılmıştır.köyde öreniçi mevkii denilen bölgedeeski yerleşim merkezlerinin olduğuna dair emare ve belirtiler mevcuttur. meyveciligi meşhurdur özellikle kirazı.İngiltere kraliyet ailesinin yediği kiraz bu köyde yetişmektedir.köyde ayrıca meyvecilik olarak bodur elma ceviz ve deveci armudu yetiştirilmektedir.ayrıca ıçme suyu doğal olup çok soğuktur suyun başı çok eskı olmakla beraberkiraz veya karpuzu suya konduğunda sanıyede ortasından çatlatıyor yani okadar soğuki görmekte fayda var. köyumuz küçük olmakla beraber köyumüzden okuyup iyi yetişen müdür assubaylar ziraat yüksek mühendisleri çıkmıştır onlarla gurur duyuyoruz.

  Kültür
  köyümüzde et yemeği yaprak sarması üzüm pekmezi cevizli baklava meşhurdur,kuru fasulye ve şimdi fazla ekilmesede kozlu turpu çok lezzetlidir.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 109 km, Mihalıçcık ilçesine 13 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 69
  1997 81

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2004 - GÜROL GÜNEŞ
  1999 - GÜROL GÜNEŞ
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
 2. 2
  Elvin
  Bayan Üye

  Cevap: Kozlu Köyü Mihalıçcık - Eskişehir

  Reklam  Kurtuluş savaşı döneminde var olan bir köydür. O dönemde düşmanlar tarafından yakılmıştır. Daha sonra tekrar yerleşim yeri olarak kurulsa da alt yapı sistemi hala gelişmemiştir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi