Çalçı Köyü Mihalıçcık - Eskişehir

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Çalçı Köyü Mihalıçcık - Eskişehir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Çalçı Köyü Mihalıçcık - Eskişehir

  Reklam  Çalçı Köyü Mihalıçcık - Eskişehir

  Forum Alev
  Çalçı Köyü Mihalıçcık - Eskişehir
  Çalçı Köyü Mihalıçcık - Eskişehir - Çalçı Köyü - Mihalıçcık - Çalçı Köyü Hakkında  Çalçı Mihalıççık İlçesine bağlı bir köydür

  Tarihi
  Köyün eski adının Talça olduğu, Osmanlı arşivlerindeki kayıtlarda mevcuttur.Bu sözcüğün kökeni bilinmemektedir..Köyde bulunan Roma dönemine ait yazılı taşlar,ayrıca Çalçı Camiinin Selçuklular zamanında yapılmış olması, bu köyün çok eskiden beri yerleşim yeri olduğunu göstermektedir.

  Kültür
  Köy halkının Oğuzların Kayı boyundan olması nedeniyle ,seğmen kültürü ve adetleri hakim olmuştur.

  Coğrafya
  Eskişehir il merkezine 111 km, Mihalıçcık ilçe merkezine 15 km uzaklıktadır.Başkente uzaklığı ise 182 km. dir.Topraklarından Sakarya Nehri geçmektedir.Mihalıççık İlçe merkezi İçanadolu Bölgesinde yer almasına karşı, köy Kararadeniz Bölgesi sınırları içerisindedir.Köyün güneyinde bulunan Başpınar mevkii sulak olup çayırlar mevcuttur.Köyü ilçe merkezine bağlayan karayolu tamamen ormanla kaplıdır.Orman, yüksek kesimlerde çam,alçak kesimlerde meşe ağaçlarından oluşmaktadır.

  İklim
  Köyün ,karasal-karadeniz iklime sahiptir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 90
  1997 94

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2009 -İlyas DEĞİRMENCİ
  2004 -Adem AKSOY
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
 2. 2
  Elvin
  Bayan Üye

  Cevap: Çalçı Köyü Mihalıçcık - Eskişehir

  Reklam  Eski bir tarihe sahip olduğu için Selçuklu Roma ve Osmanlı dönemlerinden kalma eserler yazıtlar ve taşlar bulunmaktadır. Tarihe ev sahipliği yapan bir yerdir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi