Üçbaşlı Köyü Mihalıçcık - Eskişehir

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Üçbaşlı Köyü Mihalıçcık - Eskişehir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Üçbaşlı Köyü Mihalıçcık - Eskişehir

  Reklam  Üçbaşlı Köyü Mihalıçcık - Eskişehir

  Forum Alev
  Üçbaşlı Köyü Mihalıçcık - Eskişehir
  Üçbaşlı Köyü Mihalıçcık - Eskişehir - Üçbaşlı Köyü - Mihalıçcık - Üçbaşlı Köyü Hakkında  Üçbaşlı, Eskişehir ilinin Mihalıçcık ilçesine bağlı bir köydür

  Tarihi
  Köyün İlk kuruluş tarihi tam olarak bilinemese de rivayete göre üç hane gelip burayı keşfetmiş .Bunların ÖMERAĞALAR,HAMZALAR ve GIYGILAR kabileleri olduğu bilinmektedir. Yine ne ilginçtirki köy üç tepe arasına konuşlanmış yine etrafından üç dere akmaktadır(Değirmendere.Aşirli ve Acısu deresidir)bu yüzden üçbaşlı ismi kalmıştır.Köyün kuzey tarafındaki yamaçta tarihi yerleşim alanı bulunmaktadır.Daha sonraki dönemlerde başta Hacı Halit Ağa (Hacelda) olmak üzere bazı Gürleyik Köylüleri de köye yerleşmiştir.Yunan işgali sırasında köylüler köyü boşaltarak dağ köylerine sığınmışlardır.Yunan giderken köyü ateşe vermiştir.Sonra köy yeniden kurulmuştur.1975 yılında komşu köy Haliloğlanda meydana gelen heyalan sonucu bu köy Üçbaşlıya yerleştirilmiştir.

  Kültür
  Köyün gelenek ve görenekleri Orta Anadolunun gelenek ve görenekleri hakimdir.Düğünler ya da bayramlar aynı gelenekle ifa edilir.Yemeklerine gelince Yine orta Anadolunun güzel yemekleri Yuvak Çorbası.Tarhana Çorbası.Miyane Çorbası çorbalardan bazıları olup tatlı konusunda bildik tatlılara nazaran Höşmelim farklı bir tat ve yer bulmaktadır.Tabii bunun yanında bazlamadan ya da Haşhaşlı kömmeden bahsetmezsek haksızlık olur.Yeni diş çıkaran çocuklar için dağıtılan gölle tabir edilen buğday haşlaması,cenazelerin peşine verilen yemek ikramları, hatta kadınların yolda yürüyen erkeklerin önünden geçmemesi hep bu kültürün getirdikleridir.Malesef hızlı kentleşme ve şehir yaşam tarzı bu kültürlerin yavaş yavaş kaybolmasına yol açmıştır.Okumaya zaman içinde artan bır ılgı olmuştur.Köyden ilk okuyanlar:Çifteler Köy Enstitüsünü bitirip öğretmen olan Abdullah Göçmen,Doğan Gürsoy ve Halis Üçer dır.Bu arada Koca Öğretmen Mehmet Gürsoy'u da unutmamak gerekir.

  Coğrafya
  Eskişehire 121 Mihalıççığa 31 km dir.Sazak İstasyonuna 6 km, Yunusemre Beldesine 12 km, Ankaraya 150 km uzaklıktadır.Güneyi dümdüz alabildiğine ova .Kuzeyinde ise yemyeşil Ormanlar hakimdir.Meşe Palamut,Çakırga,Alıç ağaçları ile Çam ağaçları .Tabiat ana tüm cömertliğini köye sunmuştur.Köyün hemen uzantısında yer alan tepeler onu bir gerdanlık gibi sarmıştır.Yeşilliğin her tonu mevcuttur.Yıldıztepe.Kepez Ahmetin Kaş tepe Kevenli Yolak.Subaşı Türkmen oturağı,Koz dereleri vb.İn ve mağaraları görülmeye değer. Bunun yanında dümdüz yeşilliğe bürünmüş tarlaları uzaktan bakıldığında küme haline getirilmiş kart postal görünümünde bir yerdir .Şairin dediği gibi .Orda bir köy var uzakta o köy bizim köyümüzdür.Yaz aylarında insanın tertemiz bir hava ve huzur bulacağı ender köylerdendir.

  İklim
  Köyün iklimi karasal bir iklimdir.Kışları çok çetin geçer.Bu köy kış aylarında bile kendisine insan çekmektedir.Bu defada kara avcılğı başlar köyün dağlarında.Yazları sıcak ancak insanı kahreden sıcaklık değil.Çevrede o kadar çok yeşillik vardırki serinlemek hiçde zor olmaz.İlkbaharda tabiat ana başka bir güzellik verir köyün üzerine.Yeşilliğin binbir tonu hakimidir.İlkbaharlar yağışlıdır yağmur bekleyen köylülere tüm cömertliğini gösterir yaradan.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 101
  1997 120

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak Hayvancılık yok denecek kadar azalmıştır bunun sebebi de halkın Şehir hayatını tercih etmesidir.Tarım ise can çekişmektedir.Kuraklık,ekonomik kriz,plansız üretim ,yeni çeşitlere geçmeme tarımı bıtme noktasına getirmiştir.Tarımla uğraşanların hemen hemen hepsi zor durumdadır.Tam bu noktada 2009 yılında emekli öğretmen Peyami Üçer 53 dekarlık tarlasına damlama sulama sistemi kurarak 3 dekarına KAPARİ,35 dekarına CEVİZ, 15 dekarına da BADEM dikerek öncülük etmiştir. Köye yapılan sulama göleti sayesinde kurak arazi yok denecek kadar azdır.Sulama göletinde yetişten Aynalı Sazan balıklarının lezzetine doyum olmaz.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2009 - İbrahim ARSLAN
  2004 - İbrahim ARSLAN
  1999 - İbrahim ARSLAN
  1994 - Kenan YURTSEVEN
  1989 - Ali İhsan YURTSEVEN
  1984 - Ali İhsan YURTSEVEN

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi bulunmakta ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyün içme suyu şebekesi mevcuttur her evden su akmaktadır ancak kanalizasyon şebekesi olmayıp köylüler temizliğe çok dikkat eder ve mikrobik hastalıklara karşı değişik önlemler almaktadır.PTT şubesi yoktur köy merkezinde bulunan ve erkeklerin toplanıp birbirleri ile her türlü konuları konuşup tartıştıkları Toplum binası olarak nitelenen aynı zamanda Muhtar odası ile Köye gelen misafirlerin ağırlandığı misafirhane mevcuttur.1998 yılında sulama kooperatifi kurulmuş ve faaliyetine devam etmektedir.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Üçbaşlı Köyü Mihalıçcık - Eskişehir

  Reklam  klasik köy yerleri gibi 100 kişi nufusu var o sebeple buradada sağlık ocağı ilk okul yok ptt gibi bir yer yok nufusun azlığının bir ölçüsü olarak yok+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi