Beyköy Köyü Sarıcakaya - Eskişehir

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Beyköy Köyü Sarıcakaya - Eskişehir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Beyköy Köyü Sarıcakaya - Eskişehir

  Reklam  Beyköy Köyü Sarıcakaya - Eskişehir

  Forum Alev
  Beyköy Köyü Sarıcakaya - Eskişehir
  Beyköy Köyü Sarıcakaya - Eskişehir - Beyköy Köyü - Sarıcakaya - Beyköy Köyü Hakkında  Beyköy, Eskişehir ilinin Sarıcakaya ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Eski bir Roma köyüdür. Köyün kurulduğu yerler dikkatli gezildiğinde Roma hamamının, Roma çeşmesinin, Roma mezarlıklarının olduğu görünür.Beyköy Hrıstiyanlık'tan önce kurulmuş bir köy olduğu için yaklaşık 2000 senelik tarihe sahiptir.Hrıstiyanlık'tan sonra Roma köyü olan Beyköy, Rumların gelmesiyle Hrıstiyan'laşmış ve Türklerin Anadolu'ya gelmesine kadar da Rum köyü olarak kalmıştır.Türkler'in bu eski Roma köyüne yerleşmesinin sebebi ise verimli topraklara ve Sakarya Nehri'ne sahip olmasıdır.Köyün ismi ise Osmanlı döneminde köyün yerleşiminin 2 kısımdan oluşması ve bu kısımların 2 farklı Bey tarafından yönetilmesinden gelmiştir.Bu 2 Bey arasındaki çatışmalar Caminin yakılmasına kadar ilerlemiş ve Beylerin ölümleri ile bu zıtlasma sona ermiştir.Köyün adı Beyköy olarak bu zamana kadar gelmiştir.

  Coğrafya
  Köy 2 mahalleden oluşmaktadır.İlk mahalle şu an köyün bulunduğu yerleşkedir.Diğer mahalle ise köye 5 km uzaklıkta bulunan Öğrencik mahallesidir.
  Eskişehir iline 65 km, Sarıcakaya ilçesine 15 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyde mikroklima tipi iklim görülür.Bunu Sündiken Dağları'nın kuzeyinde kalmasına, vadi yerleşiminde olmasına, Sakarya Nehri'nin buradan akmasına bağlayabiliriz.Kışlar genelde ılık ve yağmur yağışlı geçmektedir

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 404
  1997 422

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarıma dayalıdır.Köyde pek çok sebze ve meyve yetiştirilmektedir.Bunların başında; domates, salatalık, marul, enginar, zeytin, nar, elma, armut, antep fıstığı, ceviz, badem, brokoli, brüksel lahanası gelmektedir.Köyde bulunan sebze hali sayesinde köyde yetiştirilen sebze ve meyvelerin satımı gerçekleştirilmektedir.
  Ayrıca köyde bir de Hidro-Elektrik Santrali bulunmaktadır.Beyköy HES olarak adı geçen santral DSİ tarafından yapılmıştır.Santral köye 2km uzaklıktadır.

  Muhtarlık
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2004 - Seyfi DEMİRALP
  1999 - Sami ÖNDERSEV (Vefat)
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır.Ayrıca "Taşımalı eğitim" uygulanmaktadır.Köyü ilçe ve diğer köylere bağlayan yol Mucur'dur.Köyün Ptt Acentası vardır.Kanalizasyon altyapısı yapılmıştır.İçme suyu şebekesi bulunmaktadır.

  Ulaşım
  Eskişehir Otobüs Terminalinin ilçe ve köy taşımacılığı yapılan kısmından günün belirli saatlerinde köye yolcu taşınmaktadır.Eskişehir'den köye otomobille ulaşım ise yaklaşık 1 saatte yapılmaktadır.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Beyköy Köyü Sarıcakaya - Eskişehir

  Reklam  Beyköyü eski bir köy olmasıyla tarihi yapısıylada dikkat çekmiştir.Daha sonra Osmanlıların yeşleşmesiyle Beyköy olarak adlandırılmıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi