Kapıkaya Köyü Sarıcakaya - Eskişehir

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Kapıkaya Köyü Sarıcakaya - Eskişehir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Kapıkaya Köyü Sarıcakaya - Eskişehir

  Reklam  Kapıkaya Köyü Sarıcakaya - Eskişehir

  Forum Alev
  Kapıkaya Köyü Sarıcakaya - Eskişehir
  Kapıkaya Köyü Sarıcakaya - Eskişehir - Kapıkaya Köyü - Sarıcakaya - Kapıkaya Köyü Hakkında  Kapıkaya, Eskişehir ilinin Sarıcakaya ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Köyün kuzey kısmında bulunan iki kayanın karşı karşıya bakan kısımlarının doğal bir geçiş kapısı görüntüsünde olması nedeniyle köyün adı KAPIKAYA olarak adlandırılmıştır.Resmi kayıtlarda ise köyün ismi KAPUKAYA olarak geçmektedir.

  Kültür
  Anadolu insanı kültürünü yaşayan misafirperver ve yardımsever bir halka sahiptir.Sakarı Deresi diye tabir edilen bu bölgenin en sıcakkanlı halkına sahip bir köyüdür.Halkının büyük çoğunluğu birbirlerine akraba olmaktadır.Düğünleri ve eğlenceleri çok renkli geçmektedir.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 56 Km.,Sarıcakaya ilçesine 9 Km. uzaklıktadır.Köy Bolu il sınırına yakındır.Güneyinden Sakarya Nehri geçmektedir.Nehir suları köy topraklarının tarım açısından verimli olmasını sağlamaktadır.Nehir Kapıkaya Köyü ile Mayıslar Köyü topraklarını birbirinden ayırmaktadır.Köyün kuzey kısımları dağlarla çevrilidir.

  İklim
  Köy; karasal iklim ve karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Yaz ayları çok sıcak geçmektedir.Kış ayları ise bol yağmur yağışlıdır.Kar yağışı fazla görülmemektedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 570
  2000 314
  1997 362

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve az da olsa hayvancılığa dayalıdır.Az sayıda büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır.Bir dönem ipek kozacılığı yapılmıştır.Seracılık son yıllarda gelişmiştir.Yaş sebze ve meyve tarımı yapılmaktadır.Doğal ve hormonsuz yetiştirilen ürünler Başkent Ankara ve Eskişehir - İstanbul illerindeki hallere sevk edilmektedir.

  Muhtarlık
  2009 - Sami Özçelik
  2004 - Sami Özçelik
  2004 - Kemal Ceviz (2004 vefat)
  1999 - Saffet Eker
  1994 - Seyfi Savurkan
  1989 - Mehmet Özmen
  1983 - Mehmet Özmen
  1983 - Rafet Atmaca (2007 vefat)
  1979 - Rafet Atmaca
  1974 - Rafet Atmaca
  1969 - Rafet Atmaca
  1964 - Rafet Atmaca

  Diğer bilgiler
  Köyde İlköğretim okulu vardır ve faaldir. Sağlık ocağı bulunmamaktadır. Su şebekesi-Kanalizasyon altyapısı-Elektrik-Sabit ve GSM Telefon hizmetleri vardır..Köye ulaşımı sağlayan yol Asfalt kaplamadır.Özel Halk Otobüsleriyle Eskişehir iline ve Sarıcakaya ilçesine ulaşım vardır.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Kapıkaya Köyü Sarıcakaya - Eskişehir

  Reklam  Kapıkaya köyüde diğer köy halkı gibi insanları samimi misafirperver olup gezip görülmesi gereken köylerden biridir. Eskişehire bağlı tarımı gelişmiş köydür.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi