Beykışla Köyü Seyitgazi - Eskişehir

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Beykışla Köyü Seyitgazi - Eskişehir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Beykışla Köyü Seyitgazi - Eskişehir

  Reklam  Beykışla Köyü Seyitgazi - Eskişehir

  Forum Alev
  Beykışla Köyü Seyitgazi - Eskişehir
  Beykışla Köyü Seyitgazi - Eskişehir - Beykışla Köyü - Seyitgazi - Beykışla Köyü Hakkında  Beykışla, Eskişehir ilinin Seyitgazi ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Köyün ilk adı Çeçengiş daha sonra Beşkışla olan köyün adı '. Çerkes köyü olduğu için Beykışla köyü olarak değiştirilmiştir. Bir tekkesi ve taşlıktan oluşan tarihi yapıları mevcuttur.

  Kültür
  Köyün gelenek, görenekleri olarak düğünlerde oynanan köyün yerel oyunları,çerkez oyunları köyün gelenek ve göreneklerinden diyebiliriz. Yemek olarak, çerkez tavuğu ve çerkez peyniri meşhurdur.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 63 km., Seyitgazi ilçesine 20 km. uzaklıktadır. Ekilen ürünlerden arpa, buğday, nohut, ayçiçeği, pancar, yonca başlıcalarıdır.Bunun yanı sıra haşhaş ve aspir ürünlerini de görebiliriz.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir..

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 75
  2000 97
  1997 92

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2004 - Selamet Sarı

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.Kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. 2007 yılında DSİ'nin sulama kanalları açılmıştır. Köyden göç her yıl artmaktadır.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Beykışla Köyü Seyitgazi - Eskişehir

  Reklam  Beykışla köyü tarihi yapılarının olduğu bir köyümüzdür. Köyün geçim kaynağı hayvancılık ve tarımdır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi