Kınık Köyü Sivrihisar - Eskişehir

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Kınık Köyü Sivrihisar - Eskişehir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Kınık Köyü Sivrihisar - Eskişehir

  Reklam  Kınık Köyü Sivrihisar - Eskişehir

  Forum Alev
  Kınık Köyü Sivrihisar - Eskişehir
  Kınık Köyü Sivrihisar - Eskişehir - Kınık Köyü - Sivrihisar - Kınık Köyü Hakkında  Kınık, Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: Sadettin ÜNLÜER

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 02227227067
  Cep Telefonu: -

  Tarihi
  Sivrihisar 1289 tarihinde Osmanlı hakimiyeti altına girdi. Bir müddet sonra, Osman Bey Sivrihisar’la birlikte bütün Eskişehir çevresinin idaresini kardeşi Gündüz Beye vermiştir. 3000 kadar Türkmen aşireti çevreye yerleştirilmiştir. Sivrihisar halkının soyu Oğuz Türkmen aşiretinin devamıdır. Sivrihisar’a gelen oğuz boyları ve kolları;
  Karkın, Kınık, Alaçat veya Aliço, İmralı, İmur, Yolemir, Beydili, Yazır, Buğdüz aşiretleri Avşar, Kılıç, Kırgız, Köseler, Sazılar Boylarıdır.
  KINIK Aşireti; Sivrihisar’ın 10 Km. batısında bulunan Kınık Köyüne yerleşmiştir

  Kültür
  Düğünlerinde, kilim motiflerinde, oyunlarında İçanadolu kültürü hakimdir. Düğünlerde damat evine bayrak dikilmesi, güvey hamamı, damadın köy imamı tarafından ceketinin giydirilip topluca dua edilmesi, tüm köye yemek daveti verilmesi, gelin için kullanılan yöresel takılar vardır. Düğünler Cuma sabahtan başlar pazar ikindi namazını müteakip sona erer.
  Köy halkı birbirinin iyi ve kötü gününde yardımında bulunur. Asker olacak kişiler askere gitmeden önce köydeki her hane evlerine davet edip birer akşam yemek verirler. Herhangi bir ailenin cenazesi olduğunda 15 gün süreyle komşular o eve her gün yemek götürürler. Anadolu insanına has kuvvetli dayanışma duygusu hala mevcuttur.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 115 km, Sivrihisar ilçesine 15 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 146
  1997 151

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  erleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2004 - Sadettin ÜNLÜER
  1999 -

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Kaynak: Vikipedi , Yerel Net
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Kınık Köyü Sivrihisar - Eskişehir

  Reklam  Kınık Köyü Sivrihisar - Eskişehirde bulunuyor köy nufusu 150 kişi düzlük bir alanda kurulan bir köy karasal iklim hakim olan bir köy ptt acentası var köyde yollar asfalt+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi