Konya adı nerden geliyor

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Konya adı nerden geliyor ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Konya adı nerden geliyor

  Reklam  Konya adı nerden geliyor

  Forum Alev
  Konya adı nerden geliyor
  Cennet Yurdumuzun, adı eski devirlerden beri değişmeyen şehirlerindenbiri de Konya'dır. Konya adının "Kutsal Tasvir" anlamındaki "İkon"sözcüğüne bağlı olduğu iddia edilir. Bu konuda değişik rivayetlerbulunmaktadır. Bunlardan biri; kente dadanan ejderhayı öldüren kişiyeşükran ifadesi olarak bir anıt yapılır ve üzerine de olayı anlatan birresim çizilir. Bu anıta verilen isim, "İkonion" dur.

  İkonion adı, İcconium'a dönüşürken, Roma döneminde İmparator adlarıyladeğişen yeni söyleniş biçimlerine rastlanır. Bunlar; "Claudiconium,Colonia Selie, Augusta İconium" dur. Bizans kaynaklarında "Tokonion"olarak geçen şehrimize yakıştırılan diğer isimler şöyledir:
  "Ycconium, Conium, Stancona, Conia, Cogne, Cogna, Konien, Konia..."

  Arapların Kuniya dedikleri güzel kentimiz, selçuklu ve Osmanlıdönemlerinde bir daha değişmeyerek günümüze kadar gelen isminekavuşmuştur.

  İsa’dan önce 47-50 ve 53 yıllarında Hıristiyan azizlerinden St. Paul burayı ziyaret etti ve şehir önemli bir dinsel merkez olarak gelişti. Bu nedenle Hıristiyanlar ona, “İsa’nın tasviri” anlamına gelen “ikonyum” adını verdiler. Abbasiler burayı alınca “Kuniye’ye” çevirdiler. Türkler bu ismi Konya olarak değiştirdi.
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Konya adı nerden geliyor

  Reklam  teşekkür ederim 3. 3
  Ziyaretçi
  saol kardeşim ya 4. 4
  dead
  Yeni Üye
  Teşekkürler.

 5. 5
  Ziyaretçi
  :) ilginç ve güzel

 6. 6
  Ziyaretçi
  Konya Adı Nereden Geliyor Rivayete göre önceleri ikona iyikonanya iconya gibi çeşitliisimler söylen sede dedelerimizden duyduğumuza göre erenler ve ermişler Gonyanın adını KONYANIN Üzerinden geçerlerken ön saflarda gidenler geriye dönüp Gonalımmıya demişler arkadaki devrişler de Gonya demişler ve böylece ozamandan beri GONYA VE YA KONYA Olarak kalmış derler.

 7. 7
  Ziyaretçi
  saolun ya çok yardımcı oldunuz :D

 8. 8
  Ziyaretçi
  Hz. Mevlânâ ve babası Anadolu'yu gezerken Konya'da "konalım mı ya babacığım" deyince babası "Kon ya oğlum" demiş. Böylelikle ismi Konya kalmış, diye biliyorum.

 9. 9
  Ziyaretçi
  Mükemmel ödevime cok yardımcı oldu

 10. 10
  Ziyaretçi
  çok saolun nereden geldiğini öğrendim

 11. 11
  Ziyaretçi

  Cevap: Konya adı nerden geliyor

  Reklam  çok güzel harika olmuş

+ Yorum Gönder
konya ismi nerden gelmiştir,  konyanın ismi nerden gelmiştir,  konya adı nereden gelmiştir,  konya ismi nerden gelir,  konyanın adı nerden gelmiştir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 7 kişi